Mostecké vládnoucí hnutí ProMost chce v roce 2020 postavit v městském sídlišti Chanov po vzoru Vsetína první kontejnerový dům, který má odolat vandalství víc než původní paneláky a zároveň nabídnout důstojné bydlení.

Martin VokurkaChanovští Romové s tím nesouhlasí a podepisují petici v obavách, že celý Chanov se promění v nefunkční kontejnerový koncentrák. Zneklidněným rodinám, jež nevylučují stěhování do Mostu, pomáhají opoziční Piráti a Zelení, kteří místo kontejnerů prosazují opravy dvou paneláků s pomocí Romů. Spor, kterému se dalo předejít, je výsledkem série chyb komunálních politiků.

Situace v Chanově se po rekonstrukcích několika paneláků v roce 2012 pomalu zklidňovala a celostátní média už romská lokalita tolik nezajímala. Až do loňska, kdy při volební kampani Romy a ochránce lidských práv vyděsil slib Sdružení Mostečané Mostu postavit u Chanova „Vesnici pro lůzu“. Segregační plán rozšířit ghetto a sestěhovat do něj z okolí všechny problémové nájemníky včetně nemluvňat vyvolal skandál a skončil v šuplíku, protože byl přes čáru a sdružení s ním volby nevyhrálo. Na jiném projektu, který byl v pozadí, se dál pracuje.

Radním se zalíbily tzv. čunkodomy ve Vsetíně a nechávají pro Chanov dělat projekt na první byty z montovaných buněk. Souvisí to s chystanou demolicí velkého chanovského paneláku, kde žije zbylá desítka rodin s dětmi. Zbourat zdevastovaný neobyvatelný panelák je správné rozhodnutí a nabídnout nájemníkům náhradu je povinnost.

Ohyzdný špinavý průsvitný panelák vypadá mnohem hůř než nový kontejnerový byt, ale Piráti a Zelení varují, že to je jen zdání, protože kontejnery jsou drahé a moc nefungují. Získávají na svou stranu Romy, se kterými navrhují rekonstrukci dosud neopravených menších paneláků s využitím šikovných Romů a dotací. Argumentují tím, že oprava může být levnější a že se Romové jako dělníci už dříve osvědčili a sousední zvelebené domy dokázali udržet.

ProMost chyboval, že s Romy o kontejnerech předem nejednal. Nájemníky nelze pohrdat. Opozice to ví, a proto má teď v Chanově převahu. Rebelie, byť s ušlechtilými cíly, ale není řešením. ProMost může situaci zachránit, když nebude slepě lpět na své variantě a v zájmu transparentnosti a veřejných financí prověří možnost oprav. Nechť se pak rozhodne po společné diskuzi s Romy! Jakýkoliv neúspěch pak nebude pro nikoho ostudnou porážkou.