Mně chyběly věci jako svoboda projevu, svoboda, Masaryk v občanské nauce a Foglar v literatuře. To vám žádný banán nenahradí. Pokud nejste veganský kulturní diletant. Ale v pravém smyslu to nebyla od děda krádež. Zboží se zaplatilo, všichni byli spokojení (podnik, děd, já), a jestli ve frontě nadávalo 207 lidí nebo 208, nebylo důležité.

Pak přišla revoluce. Kamenujte mě, jestli si myslíte, že samet je správný ekvivalent kulky nebo dlažební kostky, ale stalo se. Zatímco v Rumunsku se střílelo do vlastizrádců, u nás se dělilo zrno od plev. Privatizace. Vedoucí zajetých prodejen si skupovali sámošky, ředitelé velkých podniků se stávali majoritními vlastníky a nosiči káv prezidenty. Zkrátka prominentní hajzlové zůstali prominentními hajzly. Kocábové, Krejčíři a Tykačové. Bez vrhcábů, bez čeření a bez zatykačů. Soudy, policie a zbytek systému se chová, jako by se nestalo.

Pak je jednoduché postavit do role iniciátora Mistrovství světa někoho, jako je Neumanová, která si mafii spojí akorát se jménem Don Corleone. Není záhodno upřít jí sportovní výkony. Ale na rovinu. Je takový člověk schopen prohlédnout úskalí marketingu? Vzpomeňme na billboardy za miliony, které bez hloubkové analýzy za použití Freudovských pouček nedokázali rozluštit ani renomovaní reklamní experti? A miliony tečou.

Naletěla. Jako zbytek národa, který si myslí, že s novou vlnou mafiánů volí pokrok. Jsem jedním z nich. Ovládám, manipuluji a hlídám si záda. Ale opatrně. Aby zbylo na banány. A když na banány není a ještě dlužíme za dopravu, je to špatně. Ať si to frajerka odsedí. Ne abych jí potrestal. Ale aby si ty ostatní příště dali pozor, co podepisují. Jinak budeme brzo bez banánů všichni, děda neděda.

Autor je mostecký spisovatel