Zásadní otázkou je, proč má Most investovat hromadu peněz do poloprázdné privátní budovy z roku 1975. Záměr není v žádném volebním programu ani v radniční rozvojové strategii. Prior stojí uprostřed města a je ve veřejném zájmu, aby radnice neočekávaný nový plán pořádně vysvětlila. Radní to udělali stručně na žádost opozice na zasedání zastupitelstva: Prior a jeho blízké okolí hyzdí centrum, které chce město zvelebit.

To je velmi dobrý začátek. Radní tím říkají, že reagují na aktuální potřeby Mostu, že jim záleží na kvalitě prostranství a nebojí se převzít odpovědnost za soukromé území. Zájem o Prior má svou logiku, protože v podzemí je propojený se sousedním městským kulturním domem Repre. Funkce obou významných budov se mohou po rekonstrukcích doplňovat. Jenže co s Priorem zamýšlí, radní neřekli. Prý to budou řešit, až když bude odkoupení možné.

To je špatný přístup. Laická i odborná veřejnost, úřady a podnikatelé musí předem vědět, kam město směřuje. Prior není kůlnička v Krušných horách. Chce město vytvořit za miliardu druhý Central a vydělávat na nájmech? Udělá z Prioru kino, parkovací dům, nebo ho zbourá? Odpověď “nevíme”, zní divně. Podobně jako město neví, co udělá s objektem knihovny, až ji přestěhuje do Repre.

Radnice chystá drahou přestavbu Repre, Budovatelky, parku Střed, chce převzít kontrolu nad autodromem a jezerem Most, platit další provozní výdaje a zároveň šetřit kvůli koronavirové krizi. A v době, kdy se každá koruna hodí, roste tajemná chuť na Prior. Připomíná to spíše dobrodružství vlků z Wall Street než plánování pod dohledem veřejnosti.