Most se pomalu, ale jistě, vrací ke svým zdravým kořenům. Na prvního máje začala jezdit k jezeru Most MHD, v centru byl první pěstitelský trh a mladí umělci oživili happeningem park Střed. Na první pohled se jedná o novinky, ale je to spíše oprava přerušené cesty.

Jezero Most vzniklo v místě, kde stálo historické město Most. Než ho zbourali kvůli těžbě uhlí, bylo na něm autobusové nádraží a předtím stanoviště pro koňské povozy. Zavést k jezeru pravidelný autobusový provoz není jen užitečné pro rozvoj nové rekreační lokality, ale je to i symbolické obnovení dopravy v místě, kde byla odjakživa. Jízda k jezeru linkou 16 je tedy tak trochu jízdou do minulosti, oprášením stop, které předci v krajině zanechali.

Pravidelný staroměstský sobotní trh se vrátil do centra po půl století, aby nahradil soukromou tržnici u Kosmosu, kde vzniklo parkoviště. Je dobře, že radnice nabídla drobným pěstitelům místo u náměstí. Vždyť ve starém Mostě byly trhy také v centru. Minulost a přítomnost se opět spojily i v parku Střed. Když v něm umělci zakryli sochu Biologické těleso, připomněli tím, že se blíží rekonstrukce parku. Ten kdysi lidem poskytoval klid během bourání starého města.

Nyní, v nejisté době, pomáhá, když něco vzniká a funguje. Že invalida bez auta nemusí jít k jezeru pěšky, že si každou sobotu můžete v centru koupit čerstvou zeleninu a že park bude opět pěkný jako býval starý Most.