Most, Litvínov a některá okolní města patří podle průzkumu společnosti Obce v datech k místům s nejnižším indexem kvality života v ČR. Odborníci podle statistických dat hodnotili 206 obcí. Analyzovali například dostupnost zdravotní péče, životní prostředí, materiální podmínky a služby. Žebříček zveřejněný koncem loňského roku může sloužit například mladým lidem k výběru domova pro založení rodiny. Co když si kvůli průzkumu Most ani Litvínov nevyberou? Je na tom náš okres opravdu tak špatně?

Když žijete dlouho v jedné obci, vytvoříte si k ní nějaké pouto. Jako rodáci obvykle míváte svou obec rádi. Možná sbíráte vajgly ve své ulici nebo podporujete místní spolek. Jste patrioty. Není proto divu, že když někdo vaši obec označí za zaostalou, rozladí vás to. Proto lze chápat některé komunální politiky, když výsledek hodnocení obcí důrazně odmítli.

Jezero Most 1. ledna 2022
Novoroční nával u jezera Most. Parkoviště nestačilo, lidi obklopili stánky

Jenže průzkum indexu kvality života nepřinesl nic nového a politici to dobře vědí. Dávno se přece ví, že Ústecký kraj je strukturálně postiženým regionem a od konce války není ideálním místem pro život. Přihlíží se k tomu i při rozdělování evropských dotací, jež putují do zlepšování životních podmínek obyvatel.

Data jsou pro správu věcí veřejných klíčová, ale neobsáhnou všechno. Index kvality života sice v obcích srovnává například počet prodejen či restaurací na počet obyvatel, ale neposuzuje, jak kvalitní služby či zboží provozovny nabízejí, zda hospodští zákazníky nešidí ani zda jsou prodavači v sektoru elektro přívětivými odborníky. Taková fakta mohou být pro řadu lidí důležitější, než kolik supermarketů je v dojezdové vzdálenosti do 30 minut od radnice.

Ústecký kraj
Nejhorším místem pro život je Ústecký kraj, tvrdí průzkum. Umíráme nejmladší

ČR není chudá rozvojová země. Ocitnout se na konci žebříčku není proto žádná ostuda. Když Deník loni navštěvoval vesnice a ptal se lidí, jak se jim v nich žije, většina dotázaných řekla, že do měst by se nikdy nechtěla odstěhovat. Tvrdili to i přesto, že ve vsi nebyli lékař, školka ani kino.

Lidem ke štěstí stačí někdy málo. Hodnocení obcí je navzdory tomu důležité, protože ukazuje propastné rozdíly. Když budou Most a Litvínov vytrvale věnovat pozornost svým slabinám, mohou příště v žebříčku postoupit výš, a zlepší tak i svou image důležitou pro přilákání mladých rodin.