O tom, v jaké společnosti budeme koncem století žít, rozhodujeme teď. Při výročí 30 let od sametové revoluce se zdůrazňuje, že vybojovanou svobodu musíme stále hájit. Hrozba totality a vymývání mozků je stále přítomná. Obyvatelé severních Čech to kdysi cítili i v krku, plících, žaludku a konečníku. Všude tam jim pronikly jedy ze socialistického průmyslu, který pomáhal budovat lepšího člověka. Herci z mosteckého divadla napsali už 15. listopadu 1989 komunistické vládě dopis, ve kterém žádali zlepšení životního prostředí. V dalších dnech stávkovali a snažili se informovat Most o protirežimním protestu v Praze, protože státní tisk a televize tajily pravdu. Internet, sociální sítě, mobily neexistovaly. Rebelové v Mostě měli strach, že je státní bezpečnost zatkne při vylepování letáků. Přesto vyhráli.

Pokud jejich odkaz zeslábne a demokracii nahradí další totalita, bojiště se změní. Sochař Pavel Karous, autor aktuální výstavy Velká mostecká stávka, věští příchod nového typu diktatury, která každý projev vzdoru zlikviduje v samém zárodku pomocí nových technologií. Není to žádné sci-fi. Nikdy v historii nemělo lidstvo při ruce tak dokonalé přístroje na sledování, ovládání a efektivní ničení. Uznávaný teoretický fyzik Michio Kaku v knize Budoucnost mysli hovoří například o možném nahrávání vzpomínek, čtení myšlenek či využití telekineze pro prospěšné účely, ale zároveň nevylučuje zneužití despotickými vládami.

V Galerii Bunkr na Skupovce v Mostě začala výstava Velká mostecká stávka, jejímž autorem je sochař Pavel Karous (na snímkuu). Výstava potrvá do 10. prosince.
Umělec dal dělníkům drony na hlavu. Varuje před nadvládou technologií

Karous v Mostě umístil na hlavy soch stávkujících dělníků drony. Naznačil tím, že tradiční svět se rozpadá. Obranou proti novým tyraniím je posilování občanské společnosti a kritického myšlení. Pokud vše selže, naděje stále existuje. Zákon, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí, platí i na Marsu, kam budou sympatické robotické policistky odvážet na převýchovu malé disidenty.