Někteří lidé se diví, proč letos slavnost nebude, když už není nouzový stav, vše se vrací do normálu a roušky se venku nenosí. Jenže rozhodnutí o zrušení padlo v době, kdy bylo ještě zle. Navíc vláda od počátku upozorňovala, že velké letní festivaly nepovolí. A i kdyby názor změnila, připravit tak velkou show během prázdnin je nemožné, protože přípravy trvají rok. To, že slavnost nebude, je v pořádku. Mostečané by se s tím měli smířit. Důležité je, že vznikl časový prostor na diskuzi, zda by mohla celá akce vypadat v příštích letech třeba jinak.

Existuje docela početná skupina Mostečanů, kteří Mosteckou slavnost nemusí. Vadí jim hluk, davy lidí na atrakcích, fronty u stánků, opilci, plná parkoviště, špatný přístup ke kostelu. S koronavirem význam této kritiky roste. Opravdu se slavnost musí konat jen u kostela? Pokud se označuje za celoměstskou, neměla by být po celém městě?

Ano, areál u kostela může být hlavní lokalita třeba pro vybrané koncerty. Komornější hudební akce, divadlo, sport, lunapark či zábava pro děti by se mohly konat v parku Šibeník, na Matyldě, Benediktu, na 1. náměstí či sídlištích. Ožila by i mrtvá zákoutí. Dohromady by přišlo 30 tisíc lidí, ale rozprostřeli by se po celém městě. Mezi stanovišti by mohli pendlovat i bezplatnou MHD. Taková slavnost by byla opravdu Mostecká.