V tržním řádu zatím zůstalo místo pro oblíbený úterní trh, který se koná dál od kulturního domu, ale rozsáhlé stavební práce plánované na léta 2020 až 2022 ho zřejmě nějakým způsobem zasáhnou a omezí. Jak moc, to se ještě neví, ale bylo by dobré s veřejností možné změny probrat, protože trhy v Mostě jsou docela důležité téma.

Město bude muset nejen rozhodnout, co udělat s úterními trhy během rekonstrukce Repre, ale zda trhovce s jejich stolečky pustí zpět už do zvelebeného centra, které má být mnohem atraktivnější než dnes. Řešit místo pro trhy po půlmiliardové přestavbě Repre, po proměně přilehlého náměstíčka a po nákladné rekonstrukci třídy Budovatelů by bylo komické. Ono by totiž nemuselo zůstat v centru žádné vhodné místo pro stánkový prodej a to by byla velká škoda.

Střed města bez trhu, kde se lidé setkávají, debatují a přitom nakupují ovoce, zeleninu, oblečení a cetky do bytů, by bylo mrtvé. Na Repre a okolí se nevyhlásila architektonická soutěž, takže veřejnost nemůže do přípravy projektu mluvit, ale úprava třídy Budovatelů by už měla být s účastí lidu, který by měl jasně sdělit, zda trh v novém centru chce nebo ne.

Pravidelný úterní trh v centru Mostu si udržuje vysokou návštěvnost i během letních prázdnin.
Oprava kulturního domu zajímá stánkaře i návštěvníky trhů. Přijít o ně nechtějí

Už v minulosti zaznívaly kritické hlasy, že úterní trh není kultivovaný, že je to spíše blešák, který se do centra nehodí. Radnice ale přece může pro trh vytvořit příznivější podmínky, aby do centra lépe zapadl. V budoucnu by možná stačilo pořídit jednotné přenosné zastřešené dřevěné pultíky, které by si trhovci půjčovali.

Bez pravidelného trhu a pouličního občerstvení se do skomírajícího centra život nevrátí. Současný úterní trh – největší atrakce pod širým nebem – si řadu let udržuje vysokou návštěvnost, přestože je pořád stejný. Je to fenomén, který nelze podceňovat, a je třeba ho při obnově centra využít a případně rozšířit i na 1. náměstí. Trhovci nám ukazují, co lidi do ulic táhne. Nehledejme složitá řešení. Venkovní obchodování plnilo ulice od starověku a žádné e-shopy je nenahradí.