Uplynuly dva roky od pádu německé seniorky na zchátralém náměstí u městského kulturního domu Repre v centru Mostu. Žena, která zakopla na rozbitém chodníku a zranila si obličej do krve, patřila k zahraniční delegaci, která chtěla vidět nejhezčí část Mostu. Po této ostudě se dalo očekávat, že radnice na svém prostranství urychleně odstraní nejhorší závady, aby předešla dalším úrazům a centrum nevypadalo jako tankodrom. Nestalo se, děr naopak přibylo. Nejvíc jich je nad hlavním schodištěm u Prioru, kudy se jde k 1. náměstí. Z rozházených dlažebních kostek si děti staví domečky. Devastace je vidět i na satelitních mapách.

Martin Vokurka

Radnice dá letos na opravy komunikací 50 milionů korun. Na plánku, kde jsou zakreslené vybrané lokality, cesta pro pěší u Repre chybí. Radní už před dvěma lety oznámili, že rekonstrukci chodníkových ploch u Repre zahájí až při přestavbě kulturního domu, která má stát přes půl miliardy. Odvolali se na péči řádného hospodáře, který nemůže investovat do chodníku, když ho pak rozkopou stavaři při modernizaci sousední budovy.

Jenže na tu se čeká už roky. Teď se hovoří o zahájení v roce 2020. Na zlepšení prostranství mezi Priorem a Centralem se letos vyhlásí urbanisticko architektonická soutěž s realizací v roce 2021. Do té doby si má někdo zlomit nohu? Jedná se přece o hlavní chodeckou osu města, o jeho reprezentativní střed s úřady, bankami, divadlem, hotelem a obchody. Lesní pěšiny jsou bezpečnější než prostranství na mosteckém Václaváku.

Že někdo radnici zažaluje, když havarijně pozáplatuje nejrizikovější části chodníku, který bude možná za dva roky staveništěm? To je zbytečná obava. Dobrý hospodář přece nemyslí jen ekonomicky, ale odstraňuje rizika možných nehod. Odškodné za nohu v drátech bude dražší než oprava. Při anketě na rozbitém chodníku lidé Deníku potvrdili, že opravit se měl už dávno a čím dřív to teď bude, tím lépe.

V okolí Repre vypukne ve státní svátek 8. května městem podpořený venkovní rodinný festival Recykult, na který se zvou i děti. Někdo by měl chodník ohradit, aby na dlažbě netekla krev. Mohly by se tam umístit i panel s omluvou a obrázky od architektů, jak pěkně bude zóna vypadat, až ji město zvelebí.

Primátor Jan Paparega v pondělí 29. dubna ráno Deníku oznámil, že oprava chodníku se už naplánovala a proběhne v květnu. Radnice věc předala technickým službám.