Milovníci přírody chodí neobvyklou zahrádku obdivovat a fotit, protože široko daleko tak pěkný plácek není. Jiná skupina Mostečanů krásu nerespektuje a záhon na několika místech ušlapala. Muži i ženy nejrůznějšího věku si přes květiny zkracují cestu z druhé strany ulice, aby ji nemuseli obcházet přes přechod.

Přes záhon chodí i řidiči, kteří na okraji silnice parkují. Argumentují tím, že je bezpečnější střihnout to přes zeleň, než kráčet po vozovce. Některým se záhon vůbec nelíbí, protože se o něj nikdo nestará a nevytrhává plevel. A když už je mezi liliemi prázdná mezera, tak prý vlastně nic neničí, protože chodí po hlíně. Seniorka z vedlejší ulice, která záhon při venčení psa dobrovolně hlídá, je okřikuje a říká jim darebáci. Vadí jí, že jsou tak bezohlední.

Ničit ve městě jakékoli živé okrasné květiny je barbarství. Je to i přestupek, protože jsou městským majetkem. Žádnému řidiči by se nelíbilo, kdyby po jeho tulipánech u chalupy chodila procesí. Také lilie se dají snadno obejít, protože přechody pro chodce jsou blízko a chůze delší o pár desítek sekund není velká oběť. Je to také bezpečnější a levnější, než vstupovat jedoucím autům do vozovky a riskovat pokutu i za dopravní prohřešek. Kdyby byl místo květů u silnice jen trávník, parkujícím řidičům by se zkratka dala tolerovat, protože tráva občasnou zátěž vydrží a chůze po měkké zemi je zdravější než po tvrdém betonu.

Kdysi bylo v Mostě hodně záhonů růží, protože rychle vznikající nové město bez zeleně dokázaly hned zatraktivnit, a tak se mu říkalo „město růží“. Náhradní výsadba už není tak výrazná a rozsáhlá, ale je stejně důležitá. Její význam s érou sucha poroste, protože zeleň všeho druhu zlepšuje mikroklima. Větší ochrana rostlin je už teď nutností, ale strážníci na to nestačí. Je dobře, že město uvažuje o správcích parků.

Záhon lilií v MostěZdroj: Deník/Martin Vokurka

Záhon lilií v Mostě, přes které si někteří lidé zkracují cestu. Foto: Deník / Martin Vokurka