Na Mostecku ještě žádná nejsou, ale Most a Litvínov se chtějí ke Smart Cities připojit, aby jim neujel vlak a nebyla hloupá. Samosprávy spoléhají na nové technologie, které mají všechno usnadnit, od dopravy po údržbu zeleně.

Zlepšovat život ve městech je ušlechtilé a důležité poslání. Využívat k tomu inovace je správné. Jejich zavádění bude ale na zaostalejším Mostecku pomalejší než v bohatších metropolích, kde je po chytrosti větší poptávka. To však není důvod ke skepsi. Naopak, může to být výhoda. Mostecko se může učit na chybách ostatních a aplikovat jen to, co se jinde osvědčí. Zároveň je třeba usilovat o moudrá řešení. Chytrá se totiž příliš soustředí na technický pokrok. Rozvoj měst i společnosti nelze postavit na studených „apkách“. Vzpomeňte si, kolik lidí, hlavně seniorů, těžce neslo, když velké firmy rušily v regionech zákaznická centra a místo nich zavedly komunikaci na dálku.


Na webu mostecké radnice je v jednom strategickém dokumentu výstižné varování: „Uplatňování inovací nemusí mít na ekonomiku a sociální prostředí pouze pozitivní vliv“. Například neznáme dopady nových objevů. Ještě nedávno nás nutili v zájmu blahobytu plýtvat plasty, teď je to skoro zločin. Fanatické a dogmatické prosazování technokratického přístupu je zkrátka škodlivé.

Města budoucnosti jsou pro lidi, ne pro techniku. Trefně to kdysi vyjádřila komediální skupina Monty Python ve filmu Smysl života, kde se v moderní nemocnici lékaři chlubí novými přístroji a ignorují pacientku, která vedle nich právě rodí. V takovém případě budou pro šťastný život lepší Hloupé vesnice, kam lidi začnou houfně utíkat. Daleko od přechytralých technologických center se sice všichni víc nadřou, ale člověk tam bude na prvním místě.