Na louce poblíž jezera Most vzniká příměstský ovocný sad. Bude neoplocenou, volně přístupnou odpočinkovou zónou. Jablka, třešně, hrušky, švestky či ořechy budou moci návštěvníci zdarma ochutnat, pokud si je utrhnou či seberou z trávy. Hodně lidí založení sadu vítá, ale obávají se vandalů, kteří stromy zničí nebo všechny plody naráz sklidí a nebudou myslet na ostatní návštěvníky.

Jedno je jisté. Vznik neoploceného sadu v Mostě je odvážný a úžasný počin. Ovocných stromů byly kdysi ve městě a v jeho okolí tisíce, ale zmizely. Nebylo to však kvůli vandalům. Vzpomeňme na velké sady mezi paneláky a Vtelnem, kde jsou teď supermarkety.

Ovocný sad vzniká v místě, kde kdysi stál piaristický kostel, jedna z dominant později zbouraného starého Mostu.
U jezera Most, kde byl chrám, vzniká ovocný sad. Lidé se obávají vandalů

Je dobře, že si lidé dělají o nový sad starosti. Faktem je, že vandalové ve městě poškozují řadu stromů. Míjeli jsme ulámané lipky v parku Šibeník či na Zahraženech.

Ani v sadu u jezera nemůže stát neustále strážník. To, že areál má fungovat jako park a nebude mít plot, berme jako důležitý experiment, zkoušku sociální kontroly. Až budou první plody dozrávat, může dojít ke konfliktům a nedorozuměním. Nekřičme na každé dítě, které si poleze pro hrušku, ale zastavme sběrače, kteří si budou plnit tašky a mlátit do větví. Pomůžou jasná pravidla - ber si jen do pusy a netahej si kila domů na džemy. To by město mělo důrazně vyžadovat i pod hrozbou pokut.