Hodnocení se navíc může časem změnit. Nelze například vyloučit, že některá z dívek narozených letos v Havrani nebo Litvínově bude první českou prezidentkou nebo získá Nobelovu cenu za fyziku, což by kronikáři zapsali zlatým písmem. Nyní je však velmi pravděpodobné, že pro Mostecko bude nejvýznamnější událostí v roce 2020 otevření jezera Most. Už samotné slovo otevření zní v době plné zavírání nadějně.

Jistě, mnozí z vás namítnou, že letošek se zapíše do dějin jako období boje s epidemií koronaviru. Této události, která ještě neskončila, ale ponechme její globální rozměr a soustřeďme se na lokální úroveň. V té je zpřístupnění rekultivované krajiny s jezerem větším než Máchovo ojedinělým jevem.

Mostecký kulturní dům Repre stále zeje prázdnotou.
Repre jako "bubák". Opuštěná dominanta Mostu stále čeká na rekonstrukci

Nezapomeňme, že jezero je uprostřed okresu, kam byl do září vstup zakázán celé půlstoletí. Kdysi tam byla obří mrtvá díra po těžbě uhlí a předtím starobylé město Most. V budoucnu ho možná nahradí nové jezerní město, když padnou současné paneláky.

Málokdy stálo Mostecko před takovou výzvou. Letošní vstup prvních návštěvníků do oblasti plné nadějí byl proto zcela jistě přelomovou událostí, která se nikde jinde nestala a nikdy se nebude v takových souvislostech opakovat. Kdyby žil, Kosmas by to neváhal zaznamenat.