Veřejné WC nemůže být v každé ulici, to dá rozum. Policie také říká, že nemůže být všude, když si lidé stěžují na další přepadení. Jenže když někoho venku přepadne potřeba vyprázdnit se, chce mít záchodky na dosah, stůj co stůj. Když turistovi nikdo neporadí, může se podívat na mobil, kde je celostátní on-line mapa WC. Most v ní má čtyři zařízení – toalety pod radnicí, na Benediktu, Matyldě a nádraží. To je docela slušný základ pro město o rozloze jednoho pražského sídliště. Navíc se dá využít nemocnice a sem tam nějaký ten obchod. No a pak jsou tu parčíky a fasády domů. Jenže ty se hodí pro chlapy. Co dámy?

Důležitost veřejných toalet se potvrdila na prosincovém zasedání zastupitelstva. Opozice navrhla vybudovat WC u 3D bludiště a rozhledny na Šibeníku. Tam jsou během sezony jen mobilní plastové kadibudky. Je to ostuda, když nový zábavní areál navštíví desítky tisíc lidí a musejí do toi-toiky. Bludiště a rozhledna stály 35 milionů korun, ale plánovaná rekonstrukce parku Střed spolkne dvakrát tolik. Architekti by v něm měli pořádné toalety určitě prosadit, aby páni nemuseli do křoví a ženy domů.

Kahan, který je rušným dopravním uzlem mezi třemi panelákovými sídlišti, je také velká toaletní výzva. Zvláště když se řeší zavedení tramvajové dopravy, která atraktivitu druhého městského centra posílí. Toalety tam nemusejí být velké. Stačila by nějaká originální ekologická kadibudka, nápad studentů designu. Kdyby byla vtipná, tím lépe. Třeba se pak objeví na pohlednicích jako rarita. Provoz bude sice něco stát, ale takové jsou veřejné služby. Člověk je nemusí používat deset let, ale když to najednou přijde, chce je mít tady a hned.