V roce 2014 se z bývalého uhelného lomu vytvořilo jezero Most. Podle květnového odhadu otevře pro veřejnost až na podzim 2020, tedy zase o něco později než se předpokládalo. Oddalování zpřístupnění rekreační oblasti budí kritiku, že vše trvá moc dlouho a stojí hodně peněz. Státní správa i radnice zdůvodnily zpoždění náročností rekultivačních projektů a technickými problémy ve složitém terénu, kde vzniká základní infrastruktura s cestami, inženýrskými sítěmi, plážemi, moly a přístavištěm.

Martin VokurkaStavbu velkého vodního díla v geologicky narušené krajině nelze srovnávat s budováním mrakodrapu v Číně, kde za den udělají tři patra. Jen napouštění lomu trvalo šest let, o rok déle než stavba gigantické Hooverové přehrady v USA. Jezero je stále v režimu ověřovacího provozu, kdy odborníci sledují i kolísání hladiny. Suchem se odpařuje víc vody, s čímž výpočty v 90. letech nepočítaly.

Nové analýzy napoví, co změna klimatu s jezerem udělá. Pomoci by mohlo dopouštění čištěnou důlní vodou, která je levnější než povrchová. Kvůli suchu vznikl dokonce plán propojit dílo s ostatními šachetními jezery, aby propojená soustava zadržela v Podkrušnohoří víc vody než Vltavská kaskáda a navíc vyráběla energii. Je to sice vzdálená budoucnost, ale už teď jasné, že význam jezera Most roste.

Počkat? To je správné

Starost o strategickou surovinu a její okolí ukazuje, že veřejnost by neměla chápat jezero pouze jako obyčejný rybník pro přírodní koupání, který je třeba hned zítra otevřít. Rozhodnutí pustit rodiny k nové vodě až u ní bude základní infrastruktura pro rekreanty je správné. Otevřít areál a pak tam pustit bagry by vypadalo směšně. Mostečanům stačí, že kdysi zažili stěhování do rozestavěných panelových sídlišť.

Aby veřejnost nemusela čekat tak dlouho, měl by investující stát, vlastník jezerní oblasti, pro příště zrychlit schvalování projektů a zjednodušit administrativu vyřizování, když nejde o dotace EU. Výhodou delšího čekání je, že město Most má čas připravit k jezeru MHD, aby tam jezdilo víc lidí než na draze rekultivovaný hipodrom, kam žádný autobus nejezdí. A rozhodně by to chtělo urbanistickou studii, když propojená jezera mají přinést do regionu nový život v postuhelné éře.