Horní Jiřetín, venkovské městečko na úpatí Krušných hor, oznámil své rozvojové plány. Místní samospráva chce například přesunout radnici do centra blíže k lidem, obnovit téměř zaniklé náměstí, udělat z bývalé železniční tratě cyklostezku s hotýlkem pro turisty a s odbočkou k novému muzeu, zlepšit dostupnost státního zámku Jezeří, podpořit využití obnovitelných zdrojů energie, vyhradit další pozemky pro rodinné domy a vybudovat komunitní dům pro seniory a ekologické zahradnické centrum s parčíkem respektujícím místní mokřad.

Martin Vokurka

Na obec s necelými 2300 obyvateli je to ambiciozní program za desítky milionů korun, který se už ale opírá o studie, projektové dokumentace či územní rozhodnutí.

Horní Jiřetín ležící na uhlí dlouhá léta houževnatě bojoval o holou existenci. Vzdorem stmelení lidé žili v obavách, že budou muset své domovy opustit kvůli rozšiřování šachty. Když ale vláda před třemi roky odmítla pustit těžbu do ulic, obyvatelům se ulevilo. Otevřela se jim nová budoucnost. Zájem o bydlení v zachráněné obci roste, zlepšují se služby, přibývá dětí, sílí spolkový život. Kdyby nějaká univerzita zkoumala na Mostecku takzvaný index štěstí, Jiřetínští by zřejmě patřili k nejšťastnějším, protože ve větších městech tak výrazný obrat k lepšímu zatím nenastal.

Nyní je proto velmi důležité, aby centrální úřady a politici pozitivní trendy maximálně podpořili. Horní Jiřetín mohou legálně zvýhodnit při udělování podpůrných dotací, protože rekultivovaným oblastem problémových regionů lze udělit při hodnocení projektů bonusové body. Když stát otálí se sociální pomocí sousedním městům, mohl by si napravit reputaci Horním Jiřetínem, když se ukazuje, že menší sídla prosperují a mohou jít příkladem. Patří k nim i pětitisícové Meziboří, které si udržuje pověst dobré adresy, a okolní zvelebované vísky, kam za klidem utíkají rodiny z měst.

Průmysl ve 20. století vesnice zpustošil a lidi nahnal do paneláků. Dnes, kdy je stále těžší uspokojit potřeby rozlehlých měst vyžadující miliardové investice, se rodí nový venkov. Úspornější, udržitelnější, přívětivější. Je nadějí Mostecka a horníci by se s tím měli smířit. V okrese jim zůstanou dvě šachty. Štěstí je tu tedy i pro ně.