Demolice se odhaduje na 34 milionů korun, ale pokud k ní dojde, vznikne nejdražší trávník ve městě. Radnice proto nevylučuje, že nakonec možná zvolí nějaké užitečnější řešení, ale to bez vůle konat samo nepřijde a akční soukromí investoři nejsou při ruce. Veřejnost navrhuje demoliční projekt neuspěchat a zvážit přestavbu školy na parkovací dům, byty pro seniory, sportovní adrenalinové centrum pro mládež nebo ji nechat jako rezervu pro předškolní děti, když bude zapotřebí nová mateřská škola.

Bourání základní školy bez náhrady je smutné téma. Školy se mají stavět a rozvíjet, ne likvidovat. Záměr demolice vzdělávacího komplexu z počátku 90. let minulého století svědčí o plíživém úpadku. Příčinou uzavření moderní mostecké školy už v roce 2005 byl pokles počtu dětí ve městě, který souvisel nejen s poklesem porodnosti, ale i s úbytkem obyvatel v důsledku stěhování do lepších měst a obcí. A tento nepříznivý trend pokračuje. Sídliště Sedmistovky naštěstí ještě jednu školu má, stojí hned vedle. Případná demolice 17. ZŠ by se tedy musela provést opatrně a někdy o prázdninách, aby se sousední škola nepoškodila.

Najít sympatičtější řešení než zaplatit obyčejnou demolici nebude snadné, když 17. ZŠ nikdo nechce a když má město jiné investiční priority. Možná by pomohla nová otázka. Nemáme se ptát, co uděláme se školou, ale co uděláme se sídlištěm. Zatím je jen velkou fádní zateplenou noclehárnou s přemírou aut, s několika večerkami, nedostatkem hřišť, bez zázemí pro komunitní život, bez kultury a bez kvalitních veřejných prostranství. Když školu nahradí něco, co zanedbané sídliště potřebuje, bude demolice přínosem. Třeba parkovací dům je dobrý nápad, protože jinde v Sedmistovkách pro něj není místo. To samé platí o sportovištích pro mládež. A dostupné malometrážní byty pro seniory by pomohly celému městu. Takový návrh určitě nevyvolá protesty. Petice naopak přijdou, když prázdná škola bude dál chátrat a začnou v ní bydlet bezdomovci.

Bývalá 17. ZŠ na sídlišti Liščí Vrch (Sedmistovky) v Mostě chátrá. Město má plán na demolici. Jiné využití zatím není.

Bývalá 17. ZŠ na sídlišti Liščí Vrch (Sedmistovky) Foto: Deník/Martin Vokurka