Litvínov poslal do dražby nevyužívanou kulturní památku Radniční sklípek z 18. století. Schválilo to zastupitelstvo. Opuštěného komplexu se chce zbavit, protože dost peněz polyká městský zámek a pro sklípek není náplň. Příznivci historie a část opozice s prodejem nesouhlasí. Podle nich má objekt zůstat městu a mohlo by v něm být třeba muzeum. Patrioti odkazují na blízké Německo, kde se i venkov o starobylé budovy stará a využívá k turismu.

Martin VokurkaZdroj: Deník/Karel Pech

Radniční sklípek v centru není obyčejná památka. Patří k nejstarším budovám v Litvínově - vznikla v roce 1770. Nejprve byla radnicí a pak střídavě městským muzeem, restaurací, hotelem, knihkupectvím a po rekonstrukci i galerií. Teď je areál několik let zavřený, protože pronájmy zkrachovaly a o přímý prodej za téměř osm milionů korun nebyl zájem. Ústecký kraj loni památku nechtěl ani zdarma, protože roční provoz vyčíslil na víc než 300 tisíc korun a objekt označil za nevhodný pro muzejní aktivity.

Radnice se s budovou trápí a má jistě právo ji prodat. Vyvolávací cena je přes šest milionů. Radní Roman Ziegler správně poznamenal, že dražba neznamená zánik památky a že v jiných městech řadu historických budov koupili a zvelebili soukromníci. Jenže v Litvínově se dosud nenašel nikdo, kdo by se o památku postaral lépe než město. Navíc tu jsou důležité širší souvislosti.

Okres ztratil zbouráním Mostu a okolních obcí kvůli těžbě uhlí památky nevyčíslitelné hodnoty a stěžuje si na vykořeněnost. V posledním století zmizely z Litvínova dvě třetiny původní zástavby. Prioritou každého bohatého města v těžce postižené průmyslové oblasti musí být udržení základních kulturních i architektonických tradic, které ještě zbyly. Litvínov, který je podle aktuálního ratingu ve skvělé „áčkové“ finanční kondici, musí chápat vlastnictví Radničního sklípku jako prestiž. Když si Číňané a Rusové mohou kupovat pro zábavu evropské fotbalové kluby, může si Litvínov dovolit hýčkání své historie a nevzdat se hledání náplně pro Radniční sklípek. Aktivisté, kteří proti dražbě brojí, by mu v tom měli pomoci.