Stovka Mostečanů podepsala petici proti plánované výstavbě parkoviště na starém asfaltovém hřišti mezi zahradou dětského domova a dvěma paneláky. Město tam chce vybudovat 42 parkovacích míst za 3,5 milionu korun. Po protestu se ukázalo, že radnice už se stavbou tolik nepospíchá a ověří si, zda řidiči opravdu nové parkoviště na dětském plácku potřebují.

Martin VokurkaZdroj: Deník/Karel Pech

Na první pohled se zdá, že je to tradiční spor mezi obyvateli, kteří říkají, že se v ulici špatně parkuje, a jejich sousedy, kteří tvrdí opak, protože nechtějí mít pod okny další výfuky. Důkladný dopravní průzkum sice může přinést jasná fakta, ale nebude zadarmo a navíc jakýkoliv výsledek ta či ona strana určitě zpochybní. Navíc bude muset někdo spočítat, kolik dětí zanedbané hřiště využívá. Příznivci parkoviště samozřejmě říkají, že si na plácku nikdo nehraje, zatímco odpůrci se snaží počty zveličovat. Babo raď!

Místo asfaltového hřiště mezi bloky 519 a 520 a dětským domovem v Mostě má vzniknout parkoviště.
Mostečané se přou o nové parkoviště, radnice po petici záměr přezkoumá

V pozadí se rýsuje hlavní příčina petičního protestu, ke kterému vůbec nemuselo dojít. O tom, že se má letos stavět parkoviště, se petenti dozvěděli až na poslední chvíli. Zastupitelstvo projekčně připravenou akci schválilo loni v prosinci, kdy se ocitla na seznamu desítek stavebních investic. Deník ji tam objevil a o rozšíření parkování v ulici Čelakovského pak informoval.

Lidé jsou citliví na to, když se rozhoduje o nich bez nich. Pokud chceme budovat občanskou společnost, musí být samozřejmostí, že do přípravy choulostivých veřejných staveb vtáhneme veřejnost. A nové parkoviště v klidové zóně mezi obytnými domy a dětským domovem je choulostivá stavba. Kdyby město záměr včas projednalo s místními, získalo by cenné informace. Ano, lidi by se na schůzi možná nechutně pohádali, ale i to je informace, klíč k hledání kompromisního řešení. To by mohl být úkol pro mediátora, který by uměl podobné spory i předvídat a jednat s znesvářenými tábory dřív, než si zbytečně pokazí sousedské vztahy. Mediátora, který by šetřil městu peníze za vyhozené zpochybněné projekty a udržoval zdravou společenskou komunikaci, ale město nemá.