V pondělí ještě visel otazník nad pořádáním dalších sobotních bleších trhů za Neprakťákem, kde se dají také koupit přírodní vitamíny. A nejistota z budoucnosti vládla i na sobotní farmářské tržnici u Kosmosu. Pomohlo by dlouhodobé ujištění, že trhovci s ovocem, zeleninou, cibulí, česnekem, mákem, ořechy a medem mohou venku prodávat v navyklých termínech. Samozřejmě za dodržení hygienických pravidel.

Je jasné, že kamenné obchody s potravinami musejí zůstat otevřené, aby lidé měli co jíst, pít a mohli čerstvými produkty posilovat imunitu. To je základ, který nelze nahradit nakupováním jídla přes internet nebo umělých vitamínů v lékárnách. Zakazovat i malé venkovní trhy, kde drobní pěstitelé prodávají od brzkého rána přebytky z polí a zahrad, je nesmysl.

Před zimou je zdravý jídelníček důležitý, zvláště když čelíme virům. Koupit si během pár minut ovoce a zeleninu na čerstvém vzduchu u stánku zemědělce je méně rizikové, než dlouhá procházka uličkami supermarketu. Když trhy nebudou, v kamenných obchodech bude víc lidí. A že budou u stánků zelinářů fronty? Tomu musí zabránit pořadatel, případně strážník.

Regulace pouličního prodeje je správná. Dočasný zákaz lze pochopit u spotřebního zboží a cetek, naopak přístup k ovoci a zelenině z regionu by se měl v těžkém období spíše podporovat.