Zkuste si dnes koupit domů malou skicu od Leonadra da Vinci Běžný roční rodinný rozpočet vám na to asi stačit nebude a přitom si zmíněný umělec nežil nijak na vysoké noze. Dokonce byl v roce 1476 vyslýchán a obviněn z nedovolených homosexuálních aktivit.

Každý ví, kdo byl Pablo Picasso. Není nutné znát celé jeho jméno, které je opravdu nezapamatovatelné. Přece jen Pablo Diego José Santiago Francisco de Paula Juan Nepomuceno Crispín Crispiniano de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz Blasco y Picasso López, není z nejkratších. Ale jeho dílo známe.

Na co narážím? Tvoříte, snažíte se, strádáte. A největší slávu si užijete až po smrti. Vlastně neužijete.

Pak tu máme umělce, kteří se proslaví již za svého života. Ovšem ani jim není dopřáno plného pochopení. Nemusíme chodit daleko. Smrt pana Kaplického je stále ještě na pořadu dne. Nebudu rozebírat, zda je moudré v jedenasedmdesáti letech rozšiřovat rodinu. Každý svého štěstí strůjce. Já osobně bych chtěl vidět svého syna vyrůst. Ale to je moje věc. Jenže se smrtí velikána se nám otevřela stará rána s chobotnicí. Ani tady nebudu posuzovat kvality díla. Mě se nelíbí, vypadá to jako když někdo upustil tempery, a souhlasím s argumenty, že se to do panoramatu Prahy nehodí.
Ale to se dá říct i Žižkovské věži a „proslaveném“ hradním srdíčku. Nakonec bychom si zvykli. Jen mě napadá, postavíme-li to nakonec, komu tím prospějeme? Panu Kaplickému těžko. Praze to podle mě taky ublíží. Možná jen několik intelektuálů bude mít falešný pocit, že zařídili porozumění pro umělce.

Ale stál by o to? Není to jen takové „no tak to teda postavte, ať neřeknou že jsme zpátečníci?“

Těžko říct. Do hlavy nikomu nevidíte, tedy pokud nejste patolog. Jen se obávám, aby se nám tady z toho nestal národní koníček. To by nám totiž po smrti slavných mohlo na jejich díla rychle dojít místo.

Co říci závěrem? Jeli nutné, aby knihovna měla párek chapadel, postavme jí. Ale ne proto, že někdo umřel. Někdo by si totiž mohl pomyslet, co všechno tady umělec musí udělat, aby si ho všimli? A to přece není pravda.