Vsadím se, že valná většina z vás, si první odstavec přečetla naprosto bez problému, aniž by si musela vzít k ruce slovník. U mojí generace bylo naprosto normální, že dokázala přepínat mezi oběma jazyky bezmyšlenkovitě. Ficova vláda je jiného názoru. Češtinu zkrátka zakážou. Nebude ani na dokumentech (zde vyvstává otázka, zda vám bude platit řidičský průkaz po přejetí hranic), ani na plakátech a možná ani ve slovensko-českém slovníku. Ušetří to tatranské lesy a sníží cenu. Uvidíme, jak to bude pokračovat. Na divadelních plakátech se objeví Ferko Mravec a Chrobák Vrecko, a když některý slovenský hokejový tým angažuje hokejistu Supa, bude onen nešťastník mít na dresu napsáno Holokrkáň.

Takhle se panečku buduje EU. Zatímco všichni se snaží naučit co nejvíce jazyků, manažeři pilně pilují čínštinu, jelikož si bez ní brzo ani rohlík nekoupí, bratranci Slováci díky nacionalistické vládě upadají do temnot středověku. Svět se zbláznil, to všichni víme, ale Slováci jasně vedou. Doufám, že se nenajde nějaký chytrák, který jim to bude chtít oplatit, abych nemusel doma zakopávat foglarovky pod podlahu, protože se jich prostě nevzdám, jen proto, že jsou slovensky.

Ale myslím, že k tomu nedojde. Na oplácení nás moc neužije, jinak bychom už dávno na Rusy mířili raketama, amíci by k nám jezdili na vízum, Britům vynadali do rasistů, zablokovali rakouské přechody, obsadili Německo nejen v předvánoční čas a Sarkozyho přetáhli unijní vlajkou. Naštěstí oproti ostatním máme rozum. Nebo ne? Však se to brzy dozvíme.