Předchozí
1 z 4
Další

Šárka Hniličková VargováZdroj: archiv Šárky Hniličkové Vargové

Jsem přesvědčená, že spouštěčem byl druhý porod. Občas mě brněla ruka, noha, někdy jsem cítila jako by mi od krku po páteři přeběhl elektrický výboj. Nepřikládala jsem tomu ale význam,“ uvedla Šárka Hniličková Vargová. „Myslela jsem, že mám jen přeležená záda a zablokovaný nerv. Navíc to rychle odeznělo,“ doplnila.

Šárka Hniličková VargováZdroj: archiv Šárky Hniličkové Vargové

Po první atace, která se dostavila těsně před Vánocemi, necítila pravou část těla od pasu dolů. Když lékaři vyslovili diagnózu, zděsila se. Roztroušenou sklerózu měla i její babička, která kvůli tomu skončila na vozíku. „Nakonec byla ležák a já si myslela, že stejný osud nevyhnutelně čeká i mě,“ podělila se o své tehdejší obavy. „Nevěděla jsem ale, že jsou čtyři typy této nemoci a já mám naštěstí lehčí průběh,“ doplnila. Druhá velká ataka následovala po několika letech mezi svátky. Opět měla zasaženou pravou část těla a k tomu i zrak. „Přes jedno oko jsem viděla jako přes igelit, navíc mi vypadla část zorného pole,“ popsala paní Hniličková.

Šárka Hniličková VargováZdroj: archiv Šárky Hniličkové Vargové

V té době jí chyběla možnost sdílet své zážitky a zkušenosti s dalšími lidmi, kteří se s roztroušenou sklerózou potýkají. To se ale nedařilo, a tak si usmyslela, že založí spolek. Podařilo se to ale až ve chvíli, kdy mohla vystoupit z plného pracovního nasazení. Bohužel se tak stalo kvůli další nemoci, s níž je teď v invalidním důchodu. Aterioskleróze. „Róza mi prostě byla souzená,“ směje se blondýnka smířeně.

Šárka Hniličková VargováZdroj: archiv Šárky Hniličkové Vargové

Díky tomu, že mohla vystoupit z kolotoče pracovních povinností, získala čas, aby uskutečnila své přání a založila spolek Roska. Ten dnes sdružuje na dvacet lidí s roztroušenou sklerózou, kteří jsou z Chomutovska, Žatecka a Mostecka. Další se mohou se spolkem spojit přes jeho facebookové stránky.