Předchozí
1 z 5
Další

Petr ŠonkaZdroj: Deník/Edvard D. Beneš

Je milovníkem přírody, nenechá si ujít jedinou komentovanou vycházku a zdolal snad už všechny vrchy v okolí Mostu a v Českém středohoří. Navíc ho baví válečná historie, staví nádherné plastikové modely letadel, vojenské techniky nebo aut. To je stručná charakteristika Petr Šonky z Českých Zlatníků, mimo jiné také člena spolku Severočeský letecký archiv Most, který obhospodařuje expozici v Mezinárodním památníku obětem II. světové války v Mostě.

Petr ŠonkaZdroj: archiv Petra Šonky

Civilním povoláním je deset let řidičem pracovních strojů u společnosti Vršanská uhelná. Předtím pracoval přes třicet let ve stavebnictví. Také deset let podnikal. „Do přírody mě to táhlo od mládí. S kamarádem Arnoštem Bernardem si nenecháme ujít žádnou příležitost zúčastnit se komentované procházky s Oblastním muzeem a galerií v Mostě. Vyrážíme na túry po kraji i sami, jezdili jsme i na vandry,“ říká 61letý Petr Šonka, kterému nikdo z přátel neřekne jinak, než Irčan.

Petr ŠonkaZdroj: archiv Petra Šonky

K plastikovému modelářství se dostal jako kluk přes papírové modely a kovové modely malých autíček, populárních angličáků. „V televizi jsem pak viděl někdy v šedesátých letech pořad pro děti Vlaštovka, kde jsem viděl, jak dělají modeláři u nás autíčka z papíru. Dělali kašírované karosérie a moc se mi to líbilo. Chtěl jsem si podobný model postavit také, ale nebylo to jednoduché. Pak se mi do ruky dostal časopis ABC a s ním papírové vystřihovánky. Snažil jsem se je lepit, ale vzhledem k tomu, že jsem s tím začal někdy ve třetí nebo čtvrté třídě, tak to i vypadalo. Postupně jsem se ale zlepšoval a povedlo se mi několik pěkných kousků postavit,“ vzpomíná na modelářské začátky.

Petr ŠonkaZdroj: archiv Petra Šonky

Zlom přišel, když byl na návštěvě u kolegy z práce, který stavěl plastikové modely letadel. „To byl myslím rok 1982, tak mě to zase chytlo. Postupně se k nám do republiky začaly dovážet stavebnice ze západu, první Airfixy a Revelly a zase jsem se k modelářství vrátil. Jako všichni v té době jsem stavěl, co se dalo na našem trhu koupit. Dneska už je to jiné. Je možné si vybírat z obrovského množství stavebnic od mnoha výrobců, včetně doplňků, takže už si člověk vybírá, co se mu líbí nebo co je pro něj určitá modelářská výzva,“ doplňuje.

Petr ŠonkaZdroj: archiv Petra Šonky

S tvorbou Petra Šonky se mohla široká veřejnost seznámit při zářijové výstavě v Oblastním muzeu a galerii v Mostě. Předtím byly k vidění také na všeobecné výstavě v Proboštově. „Už se chystám na příští,“ uzavírá.