Předchozí
1 z 5
Další

Vladimír JakubekZdroj: Deník/Martin Vokurka

Do chemičky nastoupil v lednu roku 1963 a v dubnu téhož roku ho stáhli k hasičům. Začínal od píky a byl i garážmistrem. Zasahoval u většiny požárů. Tím největším byl 19. července 1974 výbuch ve výrobně lihu. Exploze a následný požár si vyžádaly celkem 17 obětí. Dalších 112 lidí bylo zraněno.

Vladimír JakubekZdroj: Unipetrol

Je těžké si to znovu vybavit. „Když si na to člověk dneska vzpomene, tak tomu nechce věřit. Bylo to zlé. Ohrožovaly nás tam ještě další výbuchy,“ říká hasičský veterán. Podle něj mohly bouchnout i cisterny v podzemí, o kterých hasiče nikdo neinformoval. Ale naštěstí exploze nepokračovaly. Menších i větších havárií zažil celou řadu a na všechny si už nevzpomíná. „Ale pokud jsem nebyl na vojně, tak jsem byl u všech,“ dodává.

Vladimír JakubekZdroj: Unipetrol

U hasičů v chemičce strávil skoro 45 let a zažil velké změny, hlavně při modernizaci techniky. „Tehdy to bylo o něčem jiném. Teď už není třeba tolik lidí. Nás bylo tenkrát na směně 32, dnes je to mnohem méně,“ říká. Dodává, že v 60. a 70. letech byla ještě běžná technika po Němcích. Vzpomíná například, jak se destilační pece zapalovaly koudelí na dlouhém klacku namočeném do nafty.

Vladimír JakubekZdroj: Deník/Martin Vokurka

Upozorňuje, že hasiči v chemičce byli vždy velmi důležití, protože hlídali nebezpečnou výrobu. „Hodně často nám šlo o život. Nic jsme nemohli nechat náhodě. A záleželo doopravdy na nás, jak jsme zasahovali při požárech. Kdybychom zasáhli špatně, tak by se nám to vymstilo. Nejen nám, ale i obyvatelům Litvínova a Mostu,“ tvrdí. K nejkurióznějším výjezdům patřil ten k výbuchu na destilacích. Tank (nádrž) plný benzínu vyletěl asi 20 metrů do vzduchu a posadil se na čerpací stanici. „A nic se nestalo, to bylo velké štěstí, protože to mohla být velká katastrofa,“ říká hasič, který šel do penze v roce 2007.

Vladimír JakubekZdroj: Deník/Martin Vokurka

Rád na svou práci vzpomíná. „Musel jsem se pořád vzdělávat a kromě toho mě bavila strojařina,“ konstatuje veterán, který do 16 let hrál hokej za Chomutov. S kolegy hasiči se občas potkává. Ve volném čase jezdí po republice autem a stará se o pejska. „Užívám si, jak to jde,“ dodává Vladimír Jakubek. Byl nejstarším hasičem veteránem, který v červenci 2020 dostal památeční zlacenou plaketu s obrázkem svého patrona svatého Floriána. Během ceremoniálu k 75. výročí založení podnikového hasičského sboru se opět setkal s kolegy. Chemičku postavili Němci v roce 1939. Ryze český hasičský sbor v ní vznikl v květnu 1945. Hlavní stanice, která byla v areálu dostavěna v lednu roku 1942, je využívána dodnes.