Předchozí
1 z 5
Další

Miroslav JančarZdroj: Deník/Edvard D. Beneš

Je autorem knihy o legionářích Chomutovska, kterou vydal na podzim roku 2018. Teď připravuje obdobnou knihu o legionářích z Mostecka. Miroslav Jančar z Jirkova sestavuje medailonky mužů, kteří neodmyslitelně patří k historii vzniku Československa. Kromě sestavování osudů legionářů pracuje také na rodokmenu vlastní rodiny.

Miroslav JančarZdroj: Deník/Edvard D. Beneš

Vše začalo tím, že objevil hrob legionáře na hřbitově v Jirkově. „Chtěl jsem znát důvod, proč žil právě tady. Když jsem pak začal pátrat po jeho osudu, tak mě to chytlo a důvody ostatních legionářů jsem následně shrnul v mé knížce,“ říká. Na otázku, proč se do pohraničí začali čs. legionáři stěhovat z vnitrozemí, Miroslav Jančar odpovídá: „Bylo to mezi první a druhou světovou válkou. Tehdy došlo k pozemkové reformě. Její součástí bylo také rozparcelování pozemků tehdejší šlechty. A tyto pozemky byly přidělovány mimo jiné i legionářům, kteří si o ně zažádali. Dělo se tak například v Pesvicích, Všestudech i jinde na Chomutovsku. Pokud tady chtěli legionáři hospodařit jako zemědělci, museli tady mít i domov. V Praze existovala společnost, která podle jednoho projektu stavěla pro legionáře domy, včetně dalšího příslušenství. Šlo o Obecně prospěšné stavební družstvo pro výstavbu kolonií pro legionáře, cena za dům a příslušenství činila 150 tisíc korun. K tomu dostali kolem 15 hektarů půdy, zhruba v hodnotě 100 tisíc korun,“ vysvětluje. A nebylo to zadarmo. Legionáři si všechno museli do poslední koruny zaplatit. Nebylo výjimkou, že tyto půjčky na domy a pozemky spláceli ještě jejich potomci, děti nebo vnuci.

Miroslav JančarZdroj: Deník/Edvard D. Beneš

Knihu o legionářích z Chomutovska dával Miroslav Jančar dohromady třináct let. „Po celou dobu, kterou jsem věnoval shromažďování údajů o jednotlivých mužích, mi ležela na srdci otázka, abych na někoho nezapomněl,“ doplňuje.

Miroslav JančarZdroj: Deník/Edvard D. Beneš

Rodiny bývalých legionářů zájem o jejich předky potěšil s tím, že se konečně o tuto problematiku někdo začal zajímat. „Narazil jsem ojediněle ale i na to, že se mě ptali, proč se po tolika letech o to zajímám, když to celou dobu nikoho nezajímalo. Odpovídal jsem jim, že by byla velká škoda, kdyby ty informace a vzpomínky zapadly. Říkal jsem, že je to ještě příležitost, jak zmapovat osud jejich předka pro další generace a badatele. Přesto se mi některé rodiny nepodařilo přesvědčit,“ přibližuje, že ne vše šlo tak hladce.

Miroslav JančarZdroj: Deník/Edvard D. Beneš

Po knize o legionářích z Chomutovska, teď připravuje další knihu. Ta bude věnovaná legionářům ze sousedního Mostecka. Na publikaci pracuje prakticky každý den. Už když začal materiály shromažďovat, bylo jasné, že jich bude mnohem víc než na Chomutovsku. Stále nachází další a další jména.