Předchozí
1 z 5
Další

Josef Lanc, vpravo jako mladý fotografJosef Lanc, vpravo jako mladý fotografZdroj: archiv Josefa Lance

Josef Lanc je rodák z Lomu. Kdysi pracoval jako fotograf propagačního oddělení v chemických závodech v Záluží. Nyní je znám hlavně jako autor výpravné publikace Návraty do královského města Most. Kniha má 384 stran a 400 fotografií, na kterých kdysi zachytil 74 ulic a náměstí včetně snímků ze střech. „Lidem by se měla připomínat pravda o důvodech zničení města,“ říká fotograf.

Starý MostStarý MostZdroj: Josef Lanc

Starý Most, který podlehl těžbě uhlí, nefotil systematicky. Začalo to v roce 1965, kdy fotoaparátem Flexaret fotil hlavně gotický kostel Nanebevzetí panny Marie a jeho interiér i okolí. Pak musel na vojnu, ale v lednu 1970 už zdokumentoval předání klíče od starého Mostu těžařům. „Pod vlivem fotoreportérů Mladého světa jsem zachycoval fotoaparátem Praktika běžný život města. Obdivoval jsem fotografa Josefa Sudka, zejména jeho panoramatické fotografie pořizované těžkým dřevěným panoramatickým fotoaparátem, jenž mistrně ovládal jednou rukou. V té době byl v bývalém SSSR vyroben panoramatický fotoaparát Horizont s pohyblivým objektivem, jenž snímal průběžně v oblouku vybraný záměr v úhlu 210 stupňů,“ vypráví.

Starý MostStarý MostZdroj: Josef Lanc

První snímky ho nadchly, neboť mohl zobrazit v reálné představě ulice, náměstí, parky a zejména snímky ze střech a balkónů měly podle něj neuvěřitelnou hloubku. Zajížděl tedy do Mostu a fotil, hlavně v letech 1970 až 1975. „Město se začalo rozkládat díky odsunům původních obyvatel, zanedbanou údržbou, a tak se komunistům podařilo, že obyvatelé se odstěhovali rádi. Na zlikvidované staré město s 15 tisíci obyvateli se mělo zapomenout. Jen jediná stavba, gotický kostel, byla zachována přesunem a nesporný um českých odborníků byl obdivován, veleben a zneužit k zapomnění na město, jehož historie posloužila k zasypání jiných děr po těžbě uhlí,“ říká fotograf.

Josef Lanc (vlevo) při autogramiádě.Josef Lanc (vlevo) při autogramiádě.Zdroj: Deník/Edvard Beneš

Dodává, že chtěl na zbytečné bourání upozornit a dodal fotografie starého Mostu redakci Mladého světa, ale vedení časopisu je neschválilo. Ale za sérii fotek, kde bylo i nové město, vyhrál soutěž profesionálů.

Starý MostStarý MostZdroj: Josef Lanc

Josef Lanc začal fotit už jako dítě. Později byl členem fotokroužku chemických závodů a zúčastňoval se společných výstav. Jeho fotky se objevily v okresních novinách Rozvoj i v časopise Květy. Chtěl jít studovat na pražskou FAMU, ale nepřijali ho. Po vojně dálkově studoval Průmyslovou školu chemicko- technologickou v Mostě, po ní VŠE v Praze a později se začal věnovat účetnictví a auditorské činnosti. Panoramatickým fotoaparátem zvěčnil i jiná města, například Paříž. Své fotky z Havaje opakovaně vystavoval v Ostravě i Praze.