Předchozí
1 z 5
Další

Jan MachovecZdroj: Luboš Dvořák

Jan Machovec je cestovatel především Evropou a Asií, fotograf, milovník dobré kávy, doktorand na ČVUT, učitel na průmyslové škole v Duchcově, člen Rotaract klubu, zakladatel firmy na betonové motýlky Contie, kasárník a především milující člen své rodiny, který se snaží potenciál Mostu ukázat všem. Je zastáncem toho, aby mladí lidé z Mostu neodcházeli. Proč? „Na tuto otázku se neustále ptám i sám sebe. Podle mě kvůli potenciálu, který v sobě Most má. Já i plno dalších se ho snažíme využít a ukázat lidem, že Most není mrtvý. Fandím všem mladým, aby vyjeli kamkoliv klidně na pár let nasbírat zkušenosti, ale je fajn se zase vrátit. Je tu i dost možností k podnikání díky malé konkurenci, levné bydlení i pracovní nabídky,“ říká.

Jan MachovecZdroj: Deník/Martin Vokurka

Je členem Rotaract klubu, v kterém aktivně pracuje. Je to skupina lidí, kteří chtějí pomáhat ostatním. Sám říká, že je někdy trochu složité to popsat, jelikož nejsou nikde přesně předepsány žádné aktivity. Přihlásit se je podle Jana Machovce snadné. „Stačí napsat komukoliv z nás, přijít na naši schůzku a rozhodnout se, jestli se vám tam líbí, nebo ne. Když se budete chtít zapojit a pomáhat, nemusíte být nutně členem, ale je to fajn. Není povinná docházka, cílem je se sejít se s dalšími lidmi a navzájem se povzbudit. Můžete poznat nové lidi a zároveň se sebezlepšit. V organizaci jsou různé posty jako prezident nebo sekretář, které se obměňují každý rok. Každý má možnost si vyzkoušet být lídrem skupiny nebo zastávat jinou funkci,“ vyjmenovává možnosti klubu.

Jan MachovecZdroj: archiv Rotaract Most

Klub pořádáte také výměny studentů. Rotary považuje výměnu mládeže za svojí vlajkovou loď a nabízí různé programy. V Mostě již byl Mexičan, Brazilec a Američanka, kteří žili v rodinách. „Můj mladší bratr byl zase na měsíc v Japonsku. Pak jsou tu tématické dvoutýdenní kempy, kde se sjedou lidé z celého světa. Já byl v Holandsku na kempu zaměřeném na kulturu, ve Finsku na přírodním,“ podotýká Jan.

Jan MachovecZdroj: archiv Rotaract Most

S rodinou opravuje jednu budovu někdejších kasáren. „Líbí se mi vdechovat život do starých budov. Nejsem zrovna fanoušek novostaveb, i když jsem stavař. Paradoxem je, že všichni brečí, jak byl starý Most krásný, ale poslední desítky historických budov je nechávají chladnými a neřeší se jejich současný stav a podoba,“ dodává.

Jan MachovecZdroj: Deník/Martin Vokurka

K záměru, co se bude s opravenou budovou dít, dodává, že se zde střetávají dva zájmy. Ekonomický, aby se budova dokázala uživit, a ten, že ji chceme otevřít veřejnosti. V objektu se plánuje velký multifunkční sál, restaurace, možná kavárna a místnost na jógu. „Už tři roky říkám, že bude hotovo za dva roky, takže musím přiznat, že stále nemáme konkrétní termín,“ uzavírá.