Předchozí
2 z 6
Další

Josef Houška nelení ani v seniorském věku. Je stále v pohybu

Celý život se Josef Houška věnoval sportu. Začínal s národní házenou a v zimě hrál hokej. Později přidal i další sporty. Hrál fotbal, nohejbal, tenis. Nakonec přeběhl k fotbalu a stal se trenérem mládeže v Mostě. Založil fotbalovou školu, která slavila množství úspěchů a vychovala několik ligových fotbalistů.

Josef HouškaZdroj: archiv Deníku

„Kdysi jsem působil v Baníku Most jako trenér a později šéftrenér. Mládeži se tehdy moc nefandilo, všechno bylo zaměřené jen na A tým. Mě inspirovala fotbalová škola Ajaxu Amsterdam. Sháněl jsem o ní informace i videokazety a pak založil vlastní fotbalovu školu. Věnoval jsem se dětem už od školky a trénoval denně, což přinášelo výsledky. V republice jsme poráželi kdekoho. Mám také mistra světa v malé kopané, několik kluků je i mistrů Evropy, další hráli za reprezentaci,“ vzpomíná.

Josef HouškaZdroj: archiv Deníku

Nelení ani teď, kdy už je v seniorském věku. Je stále aktivní. Organizuje soutěže a turnaje pro své vrstevníky. Je zakladatelem Sportovního klubu seniorů v Mostě, nebere žádné léky a je stále fit.

Josef HouškaZdroj: archiv Deníku

Organizuje bowling, který seniory asi nejvíc naplňuje, u dráhy je jich stále plno. Pak je to minigolf a na Matyldě spolu s dalšími rozjeli pétanque. Hraje ping pong a badminton, u nichž sportovce rozdělil na dvě skupiny podle výkonnosti, a tenis, který je na úrovni schopna hrát desítka seniorů. „Věnujeme se také walking footballu, hlavně přes zimu v tělocvičně Střediska volného času a zájem o něj roste,“ vyjmenovává aktivity.

Josef HouškaZdroj: archiv Deníku

Co to je walking football? Je to fotbal v chůzi, který je vhodný pro pozdní věk, kdy pohyb není už to, co býval. Nejdřív na tento sport každý trochu nadává, protože zvyk ho nutí běhat jako při klasickém fotbalu, ale to se právě nesmí. Má to i další specifika. Je to bezkontaktní sport, nesmí se také prudce střílet proti hráči, aby nedošlo ke zranění.

Josef HouškaZdroj: archiv Deníku

Při letošní oslavě Dne seniorů na 1. náměstí v Mostě převzal Josef Houška s manželkou Helenou, jako zástupci mosteckého klubu seniorů číslo 8, ocenění od představitelů města za to, že tento klub získal v silné konkurenci 140 klubů z celé republiky druhé místo v klání o nejlepší klub v ceně Senior roku 2019, udělované Nadací Charty 77.

Josef HouškaZdroj: archiv Deníku