Předchozí
1 z 4
Další

Alena Winterová a Jan KopačZdroj: Deník/Martin Vokurka

"Mojí hlavní motivací, proč jsem se začal Krav Maga zabývat, je má profese a pomoc lidem. Postupně jsem přišel na to, že mě jako policistu více naplňuje nezabývat se jen trestnými činy, ale i jejich oběťmi. Řekl jsem si, že bude lepší posunout se dál a začít lidi učit bránit se nebo předcházet zbytečnému násilí. Chtěl jsem se proto zdokonalit. Krav Maga je na to ideální, protože je nejúčinnějším sebeobranným systémem na světě, který využívají ozbrojené složky desítek států od Izraele až po USA,“ říká Jan Kopač s tím, že dalším skutečností, která jej přesvědčila o potřebě učit lidi umět se bránit, bylo, když jej spolu s Alenou Winterovou napadli. Krav Maga jim totiž významně pomohla.

Alena Winterová a Jan KopačZdroj: Deník/Martin Vokurka

Jan se zastal bezdomovce, kterého napadl jiný bezdomovec. Bylo to v Praze v autobusu, kterým jela velká skupinka squatterů. Ti pak Jana najednou napadli a vytáhli ho z autobusu. „Já jsem vystoupila, aby nezůstal sám, no a pak jsme se s nimi poprali na autobusové zastávce. My byli dva, jich asi dvacet, ale ubránili jsme se,“ popsala situaci Alena. „Skončilo to tak, že mým největším zraněním byl škrábanec na nose,“ dodává Jan. Rvačka byla dramatická. Útočníci nabíhali i po pěti, ale dvojice se držela u sebe a jeden druhému pomáhal. Věděli, jak se mají postavit a co můžou očekávat, a to jim pomohlo.

Alena Winterová a Jan KopačZdroj: Deník/Martin Vokurka

„Krav Maga mi přináší dobrý pocit, například když za námi přijdou studenti a řeknou, že se dokázali ubránit. Když to slyšíte, povzbudí vás to. Neučíme lidi být chuligány, ale ukazujeme jim, že v nouzi je dobré být „zlým“, protože je to opravdu efektivní. To, že systém Krav Maga myslí i na takové věci, je na něm jedinečné. Studenti zjistí, že je to vlastně životní styl. Když se k nám vracejí, říkají, že jim trénink chybí,“ řekla dále Alena.

Alena Winterová a Jan KopačZdroj: Deník/Martin Vokurka

Jan Kopač je policista a Krav Maga se věnuje od roku 2008. Také Alena Winterová se této sebeobraně věnuje přes deset let. Oba dodávají, že dnešní doba vyžaduje, aby člověk sebeobranu nepodceňoval.