Předchozí
1 z 6
Další

Adam Civín je freelancer, výtvarný a digitální umělec původem z MostuZdroj: archiv Adama Civína

„Dlouhou dobu výraznou část mé tvorby tvořil takzvaný dot art, u kterého se snažím docílit myšlenky pomocí tečkované metody, a one line styl, u kterého je cílem vést linii tak, aby zachycovala podstatné části kresleného objektu a zachovala si určitou logiku, smysluplnost a estetiku. V posledních době se ale snažím rozšířit své zaměření i mimo tyto dva styly,“ říká mladý umělec s tím, že konceptuální umění a práce s širokým spektrem nezvyklých materiálů zahrnuje většinu z jeho posledních prací. „Pomáhají objevovat opravdový smysl toho, co dělám,“ svěřuje se.

Práce Adama CivínaZdroj: Adam Civín

Svou tvorbou se snaží o předání určité myšlenky. Momentálně to z větší části ještě není publikovatelná tvorba, stojí za ní dlouhá cesta experimentování a objevování. Říká, že rád pracuje s textem, objekty každodenní potřeby, fotografiemi a akrylovým sprejem. Rád by se tímto směrem v budoucnu ubíral a zapojil do této tvorby i dot art.

Práce Adama CivínaZdroj: Adam Civín

Převážnou část Adamovy tvorby tvoří černobílé ilustrace. Vidí v černobílém pojetí větší potenciál. „U dot artu mám opravdu rád, když se divák soustředí na strukturu té černé tužky. Naopak když pracuji například s akrylovými spreji, dávám si záležet, abych docílil co nejzajímavějších barevných schémat. Způsob barevnosti se pro mě odvíjí podle toho, s jakou technikou pracuji. Nicméně barvy mají pro mě důležitou, symbolickou funkci,“ poukazuje na techniku své tvorby.

Adam Civín je freelancer, výtvarný a digitální umělec původem z MostuZdroj: archiv Adama Civína

Přiznává, že umění jej fascinovalo už na základní škole, nicméně naplno se mu začal věnovat v roce 2015, kdy začal navštěvovat pražský ateliér v Balbínově ulici. Později, v roce 2019, se díky dlouhodobým spolupracím a nejrůznějším zakázkám mohl věnovat ilustracím naplno jako freelancer. Tedy nezávislý profesionál, takzvaně "na volné noze". Ukázky jeho tvorby je možné sledovat na webu adamcivin.cz.

Práce Adama CivínaZdroj: Adam Civín

Na otázku, jaký milník ve své kariéře aktuálně považuje za svůj největší úspěch, odpověděl: „Za můj největší úspěch považuji, že jsem se mohl podílet na spoustě obohacujících spoluprací, jako například ilustrování titulní strany a rozhovoru britského magazínu Private Equity International, zpracování několika nástěnných kreseb v prostorách Vemzu v Praze, spolupráce s indickou módní značkou Sole Stories a navázal jsem i dlouhodobou spolupráci s Vogue Paws a mnoho dalšího.“

Práce Adama CivínaZdroj: Adam Civín

Tak jako všech umělců, také Adama a jeho tvorby se dotkla pandemie koronaviru a vládní opatření. „Z počátku mě situace kolem covidu nijak neovlivnila, spíše až později. Hlavně teď, v posledních měsících, se změna projevila na mnohem menším počtu zakázek. Pozitivně ale vnímám, že je to možnost k otevírání nových témat a diskuzí, které se určitě projeví později, nejen v mé tvorbě,“ uzavírá.

Linda Berchinová