Předchozí
1 z 5
Další

Emanuel Petráň: Tužky jsem začal sbírat náhodou

Patří mezi několik málo českých sběratelů tužek. S nevšedním koníčkem začal v roce 1973 a za více než 45 let sběratelské činnosti jich nashromáždil sedm tisíc. Některé kousky jsou kuriozní vzhledem, jiné svým příběhem. Tužky jsou pro Emanuela Petráně celoživotní koníčkem. Velkou část života prožil v Žatci, v současnosti bydlí v Mostě.

Emanuel PetráňZdroj: Deník/Petr Kinšt

„Tužky jsem začal sbírat náhodou,“ říká jak vše vzniklo. V zaměstnání se po běžném nákupu tužek do kanceláře dostal k několika se zajímavým potiskem. Byly na nich auta, lodě, letadla. Tehdy si řekl, že by bylo zajímavé tužky sbírat. Dal si jich asi pět do hrníčku. Na počátku to bylo chaotické shromažďování, až když jich měl asi pět stovek, tak se začal zajímat o tužky podrobněji.

Emanuel PetráňZdroj: Deník/Petr Kinšt

Ve sbírce má mnoho tužek ze zahraničí, ale v posledních letech se soustřeďuje na sbírání českých tužek. Ve sbírce tak má 75 procent tuzemské výroby. Nejstarší tužku má z roku 1895. Poslala mu ji paní z Pardubic. Tužky většinou dostává darem. K sedmdesátinám mu kamarád vyrobil tužku v podobě berle, strčil tam lahvičku alkoholu s tím, že je to tekutá guma, která gumuje mozek.

Emanuel PetráňZdroj: Deník/Petr Kinšt

Má i tužky od známých osobností. „Od moderátorů Dalibora a Adély Gondíkových. Má i tužku od spisovatele Vladimíra Párala. Vlastní i kuriozity. Jednou z nich je třeba nejmenší tužka, která je dlouhá jen tři centimetry. Je součástí malého zápisníčku. Je v něm zápis z roku 1921 z Františkových Lázní. A naopak největší je ta, která má patnáctinásobek klasické tužky. Měří dva metry a 62 centimetrů a 12 centimetrů průměr. Udělal mi ji jeden truhlář z Kračína. „Úplně největší tužka na světě je v Anglii. Má přes sedm metrů a váží 446 kilogramů,“ podotýká.

Emanuel PetráňZdroj: Deník/Petr Kinšt

Jak sám Emanuel Petráň podotýká, rád by do své sbírky získal tužku z prezidentské kanceláře. „Zatím se mi ji nepodařilo získat. Na můj dopis mi kancelář odpověděla, že používají úplně obyčejné tužky bez nápisů,“ uzavírá Emanuel Petráň.

Emanuel PetráňZdroj: Deník/Petr Kinšt