Předchozí
1 z 4
Další

Ján Chromý z ChanovaZdroj: Deník/Martin Vokurka

Ján Chromý se narodil v roce 1954 ve východoslovenském městě Michalovce, ale dlouho se tam nezdržel. Rodina i s kojencem odjela za prací do Čech. Bydlel v Komořanech a pak v Mostě, kde jako vyučený elektrotechnik založil svou rodinu. Dařilo se mu. Pracoval na šachtě, kde dělal třicet let mašinfíru a příležitostně brigádničil jako řidič tramvaje. Později koupil barák na Zahražanech. „Žil jsem jinak než teď a Chanovu se nevěnoval. Neměl jsem ani čas o tom přemýšlet,“ vzpomíná.

Ján Chromý z ChanovaZdroj: Deník/Martin Vokurka

Po roce 1989 začal podnikat v maloobchodu. Nejprve v Meziboří, kde po nějakém čase dostal nabídku převzít obchodní středisko v Chanově. Výzvu přijal a jak sám říká, změnilo mu to život. Na problematickém sídlišti na okraji Mostu měl potraviny, zeleninu, masnu i drogérii, ale pak ho vykradli a začaly potíže. Musel prodat rodinný dům, přestěhovat se a v roce 2001 nakonec skončil v Chanově v městském nájemním bytě.

Ján Chromý z ChanovaZdroj: Deník/Martin Vokurka

Překvapila ho netečnost úředního systému a zoufalá sídlištní „džungle“. Opuštěný byt připojený na černý odběr elektřiny mu byl předán bez dekretu. Vyřizování nápravy trvalo dlouho. „Od té doby se toho změnilo dost. Lidi tu žijí jinak, byl jim ukázán správný metr, že každý je povinen plnit si své povinnosti. Dnes se to k začátkům nedá přirovnat. Je vidět, že město zvýšilo dohled a že lidé si nemohou dělat, co chtějí, třeba stěhovat se z bytu do bytu, aniž by o tom domovka věděla,“ říká Ján Chromý.

Ján Chromý z ChanovaZdroj: Deník/Martin Vokurka

Podle něj jde nyní o celkový stav sídliště. Je zastáncem opravy zbylých chanovských paneláků, ne výstavby kontejnerových bytů. Hovoří o tom, že zapojení místních obyvatel do oprav by obnovilo důvěru mezi nimi a městem. Zároveň je pro přísnější režim, který by zajistil například zamykání vchodů po 22. hodině a vystěhovávání lidí, kteří opakované poruší domovní řád či městské vyhlášky. Budoucí udržitelnost podle něj dokazují opravené domy v Chanově, kterých si lidé váží proto, že se na opravách sami podíleli.