VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Životní příběh Václava Havla je ojedinělý, říká Andrea Sedláčková

Ústí nad Labem - Dokumentární film „Život podle Václava Havla" od režisérky Andrey Sedláčkové má premiéru v neděli 16. listopadu v Praze. Den poté jej od 19.30 uvede kino Hraničář v Ústí.

16.11.2014
SDÍLEJ:

Dramatik Václav Havel a studentka FAMU Andrea Sedláčková na podzim 1989. Foto: Miloš Fikejz

Pestrý Havlův život rodinu, dětství, jeho lásky, tvorbu i politickou činnost zachytila v sedmdesátiminutovém dokumentárním filmu režisérka Sedláčková. Ukazuje Václava Havla (1936, Praha 2011, Vlčice Hrádeček) jako intelektuálního rebela, milovníka žen i života, obdivovatele undergroundu a rockerů. V ČR bude od 20. listopadu k vidění i v kinech. Deník si s paní režisérkou povídal už dnes.

Jak velká radost byla pracovat na filmu o Václavu Havlovi?

Radost to byla velká, stejně jako zodpovědnost. Znamenalo to znovu přečíst desítku knih o Václavu Havlovi i ty, co on napsal, a vidět stovky hodin materiálu, najít správný tón, jakým o takové osobnosti jako je Havel mluvit, nesplést se historicky, nenudit, překvapit. A to vše s tím, že jsem věděla, že bude jednoduché mě kritizovat, protože na Havla má každý svůj názor.

Vyrovnání dluhu

Berete tento film i jako splátku dluhu velkému Evropanovi?

To mě nenapadlo, že je to nějaká splátka. Ale biografický film o Havlovi ještě nikdo neudělal, existující snímky se týkaly jen jednotlivých úseků jeho života. Takže svým způsobem to vyrovnání jakéhosi dluhu je.

Co rozhodlo o tom, že jste se do filmu pustila? Konkrétní člověk, objednávka či „impulz doby"?

Francouzsko-německý televizní kanál Arte podepsal s Českou televizí smlouvu, že budou koprodukovat každý rok jeden film. Arte si přála, aby první snímek byl o Václavu Havlovi. Přes různé peripetie se nabídka dostala ke mně, díky producentce Aleně Müllerové, která věděla, že mám ráda Havlovu tvorbu a že jsme se s panem prezidentem znali osobně a také, že jsem dříve točila dokumenty.

Také jsem měla výhodu v tom, že žiji ve Francii a mám jistou představu o tom, co očekává francouzský, potažmo německý divák. Je to trochu jiné, než když se točí pro naše publikum.

Pohltilo vás téma Václav Havel?

Od chvíle, kdy nabídka přišla, jsem byla posedlá pátráním po všem, co se týkalo Václava Havla. A přemýšlením o tom, jak portrét pojmout. Věděla jsem, že nechci žádný investigativní film, a že nelze vytvořit film objektivní. Chtěla jsem představit Havlovu osobnost z různých aspektů a zachytit to nejdůležitější tedy jeho rodinu, lásky, tvorbu a politickou činnost v rámci dané stopáže. Film má 70 minut, což je na úžasný život Václava Havla málo. Ale doufám, že se mi přesto podařilo popsat dramatikův osud v kontextu našich dějin a také naše dějiny v kontextu jeho života. Chtěla jsem dát do souvislostí jeho osud a dílo, vlivy, které na něj působily a jak se pak odrážely v jeho vkusu, v jeho bojích. Chtěla jsem, aby to byl film o někom, kdo ačkoli mnohokrát prohrál stále bojoval.

Havel jako miminko

Snímek jste sestříhala z šesti set hodin různých filmových záběrů. Které pro vás byly a dál jsou ty neunikátnější?

Největší radost mi udělalo, když jsem v archivu BBC našla ztracené záběry Václava Havla jako miminka. Havel je BBC propůjčil pro svůj portrét v roce 1988, ale nikdy je nedostal zpátky. Takže nyní se díky filmu uskutečnil jakýsi návrat domů těchto vzácných materiálů.

Dále jsem byla ráda, že mi pan Andrej Krob dal k dispozici záběry z amatérské osmičky, které točil na Hrádečku na začátku 70 let a nikdy nebyly zveřejněny, stejně tak jako kolektiv autorů Originálního videožurnálu, kteří natáčeli Václava Havla na konci osmdesátých let a odkud pocházejí unikátní perly.

Též jsem měla díky velkorysosti několika režisérů a producentů přístup k hrubým materiálům z natáčení, která proběhla během života Václava Havla, jenž ale nebyly v jejich snímcích použity.

Václav Havel (vpravo) na vojně.

Ví se o jeho smyslu pro humor, byť často absurdním. Měla jste příležitost poznat i jeho legraci „na vlastní kůži"?

Ano. Ve svém deníku jsem se dočetla, že při našem seznámení v létě '89 mi Václav Havel řekl, že je lepší „štěkat než mluvit." Už tehdy si zapisuji, že přesně nerozumím, co tím chtěl říci, i když na to mám teď po letech již svůj názor…

Proč jste se rozhodla pojmout snímek tak, že svůj život komentuje sám Václav Havel? V čem to bylo a je zajímavé?

Protože mi připadalo, že dramatik svůj život stále komentoval, rozebíral, analyzoval a že je tudíž zajímavější dát Václavu Havlovi slovo, než skládat dohromady mozaiku subjektivních názorů historiků a pamětníků, pochlebovačů či kritiků. Chtěla jsem, aby to bylo jakési volné obrazové pokračování Dálkového výslechu, knihy, kterou o svém životě na konci osmdesátých let zrealizoval, jak název napovídá, na dálku s Karlem Hvížďalou.

A jaké úskalí to přineslo?

Že o některých tématech, která by mě zajímala, příliš nemluvil. Třeba o své matce.

Reakce mě zajímají

Ústí je prvním městem, které film v ČR po pražské premiéře uvidí. Jak se těšíte na reakce publika? Budou pro vás důležité?

To víte, že jsem na reakce zvědavá, ten film jsem nedělala pro sebe. Když schytám kritiku, bude mě to mrzet, protože jsem si s filmem dala hodně práce. Ale na kritiku jsem připravená, ona je dneska móda na Havla a cokoliv je s ním spojeno plivat.

Na filmu spolupracovala též Knihovna Václava Havla. Jak důležitý zdroj informací to pro vás byl? Co unikátního byste bez ní neměla, nemohla to využít?

Bez Knihovny Václava Havla by film nemohl existovat, nebo aspoň ve formě, jakou má. Poskytla mi fantastický servis, dala mi k dispozici celý svůj archiv, který sčítá mimo jiné stovky fotografií a plakátů dramatikových her z celého světa. A její odborníci mi vždy poradili, když jsem byla v úzkých, mohla jsem se na ně pokaždé obrátit, když jsem potřebovala vědět, odkud různé prameny pocházejí. A také se na filmu producentsky, tudíž finančně podílela.

Přemýšlela jste nad tím, co by na výsledek řekl sám Václav Havel?

Tak to víte, že doufám, že by se necítil zrazen, podveden, zesměšněn, nebo nějak „zjednodušen".

Chtěl být režisérem

Točila jste film i tak, aby se jím i on sám bavil? Či to nelze odhadnout?

Havel, už jen díky svému původu, byl blízký všemu, co se týkalo filmu a hraní. Od mládí chtěl být režisérem, s velkou chutí přijímal malé role ve filmech. Vypozorovala jsem v hrubých materiálech, že nejenže všem režisérům vycházel trpělivě vstříc, ale řekla bych, že natáčení dokumentů o něm ho vždy velmi těšilo. Měla jsem ostatně tuto zkušenost i osobně, když jsem s ním natáčela rozhovor k pátému výročí revoluce v roce 94 a ukazovala jsem mu materiály, na kterých on tehdy vystupoval. Říkal, že je nikdy neviděl a velmi se jimi bavil a především tím, jak on tam působil. Takže doufám, že by tak bylo i v tomto případě.

Vtipy na české mocnáře i prezidenty, toť naše přirozenost, druh ironie, zábavy. Máte ve filmu i vtip na Václava Havla?

Ne, a žádný ani neznám. Ale já si vtipy vůbec nepamatuji.

Jak moc musí souznít režisér s tím, o kom točí? Musí ho chápat, porozumět mu?

Myslím, že je to základní podmínka jisté pochopení a souznění. Například si neumím představit, že bych dělala film o Václavu Klausovi či Miloši Zemanovi, kterým vůbec nerozumím.

Bylo i něco, co byste mu těžko odpustila, být po jeho boku?

Třeba to, že si nepsal osobní deníky. To mi připadá škoda…

Setkala jste se s ním jen krátce před svým odchodem do emigrace. Souviselo to spolu nějak, ono setkání a emigrace?

Jako že jsem poznala Václava Havla a uprchla kvůli tomu za hranice? Ne, to opravdu nesouviselo. Ale pamatuji se, že když jsem vážila, zda emigruji, proti byl právě Havlův názor v knize Dálkový výslech, kdy vysvětluje, že odmítl jít do emigrace: „…ze solidarity se svými přáteli, proto, že když jsme si jisti svou pravdou, nezdá se mi být chlapské utíkat od následků toho, že ji zastáváme…" No, ale já se nakonec rozhodla utéci, takže tak mravná jako pan prezident jsem nebyla.

Václav Havel se setkal i s Rolling Stones.

Ve filmu mluví jen on, snímek má i váš osobní komentář. K čemu se vyjadřujete? I na kameru?

Ne, na kameru nemluvím. Komentuji různé historické okolnosti a občas formuluji svůj názor na Václava Havla v té dané společenské či soukromé chvíli…

Absurdita i pohádka

Váš film uvidí i školy. Studenti i žáci jsou neukáznění, jen tak je něco nezaujme. Čím by je mohl bavit váš film? Kdybyste si sama měla třeba jako šestnáctiletá studentka sednout do kina mezi ostatní spolužáky…

Životní příběh Václava Havla je naprosto ojedinělý, kuriózní a strhující. Jak on sám říká, má rysy absurdity, pohádky, tragédie, komedie, všeho dohromady. Je to příběh vzestupů a pádů, vítězství a proher, jako z hollywoodského filmu. Myslím, že mladí lidé budou velmi překvapení.

O svém otci píšete (ve své nové pěkné knize „Moje pařížská revoluce") jako o „záhadě svého života". Byla i okolo Václava Havla nějaká taková záhadná postava? A vůbec, zůstalo vám i přes práci na tomto filmu něco utajeno, neobjasněno?

Děkuji z pochvalu za moji knihu. Myslím si, že Václav Havel neměl tak komplikovaný vztah s otcem, jako jsem měla já. Domnívám se ale, že si byl charakterově bližší se svým strýcem Milošem a emocionálně s maminkou.

Jistě zůstává spoustu věcí utajeno, především z Havlova osobního života, ale to je snad i správné.

Toto pondělí jsem si povídal s Meky Žbirkou. Říkal, že nejradši teď má svůj nejnovější videoklip, ten k vašemu filmu „Fair Play". Jak se vám spolupracovalo, jaká to je zkušenost? Jak ho vnímám já, je v něm nadšení i pokora…

Ano, Meky je úžasný. Když film Fair Play viděl, ještě ve střižně, přišel nadšený, že už složil píseň, že za ní nic nechce, že by byl poctěn, kdybych ji použila. Přitom poctěná jsem samozřejmě byla já. A ta písnička je nádherná! A Meky je také úžasný a zapálený propagátor filmu, jsem mu za to vděčná.

Autor: Radek Strnad

16.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 000 Kč

Uklízeči a pomocníci UKLÍZEČ/ -KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: UKLÍZEČ/ -KA, POŽADUJEME:, - schopnost vykonávat fyzicky náročnou práci, - pracovitost, ochota, práce v kolektivu, - řidičské oprávnění sk. B - výhodou, Možnost prodloužení pracovní smlouvy., Zaměstnanecké výhody: stravovací poukázky, HLÁSIT SE: Dianiška Ivan, tel.: 734433027, osobně po telefonické domluvě.. Pracoviště: Ave ústí nad labem s.r.o.- komořany, 434 01 Most 1. Informace: Ivan Dianiška, +420 734 433 027.

Výroba - Výroba Seřizovači 130 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních fréz FRÉZAŘ, OBRÁBĚČ CNC. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: FRÉZAŘ, OBRÁBĚČ CNC, POŽADUJEME:, - Min. SO vzdělání strojního zaměření, - Čtení výkresové dokumentace, - Znalost měřidel a práce s nimi, - Znalost nástrojů a materiálů, - Manuální zručnost, - Odpovědný přístup k práci, - Samostatnost, - Ochota učit se novým věcem, - Práce v 2 směnném provozu, NÁPLŇ PRÁCE:, - Obsluha a údržba CNC stroje, - Kontrola obráběných dílů, - Seřizování stroje na kusovou a malosériovou výrobu, - Tvorba jednoduchých CNC programů, - Spolupráce s vedením výroby, - Dodržování technologických a kontrolních postupů, bezpečnosti práce a požární ochrany, , Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, HLÁSIT SE: Skuhrovcová Veronika Bc., tel.: 734 753 095, e-mail: v.skuhrovcova@strl.cz, osobně na adrese: Litvínov, Na Pavlu 2155. Pracoviště: Strojírna litvínov spol. s r.o., Na Pavlu, č.p. 2155, 436 01 Litvínov 1. Informace: Veronika Skuhrovcová, +420 734 753 095.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 100 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍK. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZEDNÍK, Náplň práce: , - Plnění úkolů v oblasti obkládání, zdění, betonářství, apod., orientace v tesařské práci a předchozí praxe výhodou. , Požadujeme: , - řidičské oprávnění skupiny B., samostatnost, pečlivost, flexibilita, vysoké pracovní nasazení a loajalita k firemním zásadám, aktivní přístup, ochotu cestovat, předchozí praxe a znalost tesařské práce výhodou, Nabízíme: , -zázemí stabilní a perspektivní společnosti, pracovní smlouvu na dobu neurčitou,stravenky, HLÁSIT SE: Skuhrovcová Veronika Bc., tel.: 734 753 095, e-mail: v.skuhrovcova@strl.cz, osobně na adrese Na Pavla 2155, 436 01 Litvínov. Pracoviště: Strojírna litvínov spol. s r.o., Na Pavlu, č.p. 2155, 436 01 Litvínov 1. Informace: Veronika Skuhrovcová, +420 734 753 095.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 12 500 Kč

Montéři kovových konstrukcí. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 22500 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: POŽADUJEME: , - praxe min. 1 rok v oboru, , - výpis z RT, Jedná se o práci i ve výškách (do 20m)., Místo výkonu práce i mimo okr. Most (s ubytováním)., HLÁSIT SE: Hrad Vasyl, tel.: 777055559 - osobně po tel. domluvě.. Pracoviště: Vhv metall s.r.o.-1, U Stadionu, č.p. 841, 434 01 Most 1. Informace: Vasyl Hrad, +420 777 055 559.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vlevo je Petra Maňáková a vpravo její spoluhráčka a brankářka Dominika Müllnerová. Těmito úsměvy obě hýřily po zisku šestého českého titulu v řadě, který slavily v mostecké sportovní hale.

Liga mistrů? Je to sen, ale nesmutníme, říkají opory Černých andělů

Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Nejlepší sklizeň za tři roky? Lidé se mohou těšit na sladké a levnější ovoce

Severní Čechy /INFOGRAFIKA/ - Po dvou hubených letech se pěstitelé ovoce opět těší na úrodu, která má být vzhledem k slunečnému počasí hojná. Navíc v předstihu proti minulým rokům. Oproti pětiletému průměru by se tak mělo sklidit asi o pětinu ovoce více.

Bezpečnost chodců zvýší nový ostrůvek na přechodu Pod Lajsníkem

Most - V ulici Pod Lajsníkem v Mostě mají chodci k dispozici nový ostrůvek, který má zvýšit jejich bezpečnost. Výstavba byla součástí dopravních úprav šesti městských přechodů, která zahrnovala i nové osvětlení „zeber“. 

Tip na víkend: Na Matyldě se budou v neděli potit triatlonisté

Most - Neděle 22. července, rekreační areál Matylda v Mostě, Český pohár v terénním triatlonu Krušnoman + speciální závod pro děti, od 8.30 hodin.

Noční požár v Louce: S hořícím autem v dílně byly i tlakové lahve

Louka u Litvínova – Plné ruce práce měli hasiči v noci na pátek 20. července v Louce u Litvínova.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT