VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Životní příběh Václava Havla je ojedinělý, říká Andrea Sedláčková

Ústí nad Labem - Dokumentární film „Život podle Václava Havla" od režisérky Andrey Sedláčkové má premiéru v neděli 16. listopadu v Praze. Den poté jej od 19.30 uvede kino Hraničář v Ústí.

16.11.2014
SDÍLEJ:

Dramatik Václav Havel a studentka FAMU Andrea Sedláčková na podzim 1989. Foto: Miloš Fikejz

Pestrý Havlův život rodinu, dětství, jeho lásky, tvorbu i politickou činnost zachytila v sedmdesátiminutovém dokumentárním filmu režisérka Sedláčková. Ukazuje Václava Havla (1936, Praha 2011, Vlčice Hrádeček) jako intelektuálního rebela, milovníka žen i života, obdivovatele undergroundu a rockerů. V ČR bude od 20. listopadu k vidění i v kinech. Deník si s paní režisérkou povídal už dnes.

Jak velká radost byla pracovat na filmu o Václavu Havlovi?

Radost to byla velká, stejně jako zodpovědnost. Znamenalo to znovu přečíst desítku knih o Václavu Havlovi i ty, co on napsal, a vidět stovky hodin materiálu, najít správný tón, jakým o takové osobnosti jako je Havel mluvit, nesplést se historicky, nenudit, překvapit. A to vše s tím, že jsem věděla, že bude jednoduché mě kritizovat, protože na Havla má každý svůj názor.

Vyrovnání dluhu

Berete tento film i jako splátku dluhu velkému Evropanovi?

To mě nenapadlo, že je to nějaká splátka. Ale biografický film o Havlovi ještě nikdo neudělal, existující snímky se týkaly jen jednotlivých úseků jeho života. Takže svým způsobem to vyrovnání jakéhosi dluhu je.

Co rozhodlo o tom, že jste se do filmu pustila? Konkrétní člověk, objednávka či „impulz doby"?

Francouzsko-německý televizní kanál Arte podepsal s Českou televizí smlouvu, že budou koprodukovat každý rok jeden film. Arte si přála, aby první snímek byl o Václavu Havlovi. Přes různé peripetie se nabídka dostala ke mně, díky producentce Aleně Müllerové, která věděla, že mám ráda Havlovu tvorbu a že jsme se s panem prezidentem znali osobně a také, že jsem dříve točila dokumenty.

Také jsem měla výhodu v tom, že žiji ve Francii a mám jistou představu o tom, co očekává francouzský, potažmo německý divák. Je to trochu jiné, než když se točí pro naše publikum.

Pohltilo vás téma Václav Havel?

Od chvíle, kdy nabídka přišla, jsem byla posedlá pátráním po všem, co se týkalo Václava Havla. A přemýšlením o tom, jak portrét pojmout. Věděla jsem, že nechci žádný investigativní film, a že nelze vytvořit film objektivní. Chtěla jsem představit Havlovu osobnost z různých aspektů a zachytit to nejdůležitější tedy jeho rodinu, lásky, tvorbu a politickou činnost v rámci dané stopáže. Film má 70 minut, což je na úžasný život Václava Havla málo. Ale doufám, že se mi přesto podařilo popsat dramatikův osud v kontextu našich dějin a také naše dějiny v kontextu jeho života. Chtěla jsem dát do souvislostí jeho osud a dílo, vlivy, které na něj působily a jak se pak odrážely v jeho vkusu, v jeho bojích. Chtěla jsem, aby to byl film o někom, kdo ačkoli mnohokrát prohrál stále bojoval.

Havel jako miminko

Snímek jste sestříhala z šesti set hodin různých filmových záběrů. Které pro vás byly a dál jsou ty neunikátnější?

Největší radost mi udělalo, když jsem v archivu BBC našla ztracené záběry Václava Havla jako miminka. Havel je BBC propůjčil pro svůj portrét v roce 1988, ale nikdy je nedostal zpátky. Takže nyní se díky filmu uskutečnil jakýsi návrat domů těchto vzácných materiálů.

Dále jsem byla ráda, že mi pan Andrej Krob dal k dispozici záběry z amatérské osmičky, které točil na Hrádečku na začátku 70 let a nikdy nebyly zveřejněny, stejně tak jako kolektiv autorů Originálního videožurnálu, kteří natáčeli Václava Havla na konci osmdesátých let a odkud pocházejí unikátní perly.

Též jsem měla díky velkorysosti několika režisérů a producentů přístup k hrubým materiálům z natáčení, která proběhla během života Václava Havla, jenž ale nebyly v jejich snímcích použity.

Václav Havel (vpravo) na vojně.

Ví se o jeho smyslu pro humor, byť často absurdním. Měla jste příležitost poznat i jeho legraci „na vlastní kůži"?

Ano. Ve svém deníku jsem se dočetla, že při našem seznámení v létě '89 mi Václav Havel řekl, že je lepší „štěkat než mluvit." Už tehdy si zapisuji, že přesně nerozumím, co tím chtěl říci, i když na to mám teď po letech již svůj názor…

Proč jste se rozhodla pojmout snímek tak, že svůj život komentuje sám Václav Havel? V čem to bylo a je zajímavé?

Protože mi připadalo, že dramatik svůj život stále komentoval, rozebíral, analyzoval a že je tudíž zajímavější dát Václavu Havlovi slovo, než skládat dohromady mozaiku subjektivních názorů historiků a pamětníků, pochlebovačů či kritiků. Chtěla jsem, aby to bylo jakési volné obrazové pokračování Dálkového výslechu, knihy, kterou o svém životě na konci osmdesátých let zrealizoval, jak název napovídá, na dálku s Karlem Hvížďalou.

A jaké úskalí to přineslo?

Že o některých tématech, která by mě zajímala, příliš nemluvil. Třeba o své matce.

Reakce mě zajímají

Ústí je prvním městem, které film v ČR po pražské premiéře uvidí. Jak se těšíte na reakce publika? Budou pro vás důležité?

To víte, že jsem na reakce zvědavá, ten film jsem nedělala pro sebe. Když schytám kritiku, bude mě to mrzet, protože jsem si s filmem dala hodně práce. Ale na kritiku jsem připravená, ona je dneska móda na Havla a cokoliv je s ním spojeno plivat.

Na filmu spolupracovala též Knihovna Václava Havla. Jak důležitý zdroj informací to pro vás byl? Co unikátního byste bez ní neměla, nemohla to využít?

Bez Knihovny Václava Havla by film nemohl existovat, nebo aspoň ve formě, jakou má. Poskytla mi fantastický servis, dala mi k dispozici celý svůj archiv, který sčítá mimo jiné stovky fotografií a plakátů dramatikových her z celého světa. A její odborníci mi vždy poradili, když jsem byla v úzkých, mohla jsem se na ně pokaždé obrátit, když jsem potřebovala vědět, odkud různé prameny pocházejí. A také se na filmu producentsky, tudíž finančně podílela.

Přemýšlela jste nad tím, co by na výsledek řekl sám Václav Havel?

Tak to víte, že doufám, že by se necítil zrazen, podveden, zesměšněn, nebo nějak „zjednodušen".

Chtěl být režisérem

Točila jste film i tak, aby se jím i on sám bavil? Či to nelze odhadnout?

Havel, už jen díky svému původu, byl blízký všemu, co se týkalo filmu a hraní. Od mládí chtěl být režisérem, s velkou chutí přijímal malé role ve filmech. Vypozorovala jsem v hrubých materiálech, že nejenže všem režisérům vycházel trpělivě vstříc, ale řekla bych, že natáčení dokumentů o něm ho vždy velmi těšilo. Měla jsem ostatně tuto zkušenost i osobně, když jsem s ním natáčela rozhovor k pátému výročí revoluce v roce 94 a ukazovala jsem mu materiály, na kterých on tehdy vystupoval. Říkal, že je nikdy neviděl a velmi se jimi bavil a především tím, jak on tam působil. Takže doufám, že by tak bylo i v tomto případě.

Vtipy na české mocnáře i prezidenty, toť naše přirozenost, druh ironie, zábavy. Máte ve filmu i vtip na Václava Havla?

Ne, a žádný ani neznám. Ale já si vtipy vůbec nepamatuji.

Jak moc musí souznít režisér s tím, o kom točí? Musí ho chápat, porozumět mu?

Myslím, že je to základní podmínka jisté pochopení a souznění. Například si neumím představit, že bych dělala film o Václavu Klausovi či Miloši Zemanovi, kterým vůbec nerozumím.

Bylo i něco, co byste mu těžko odpustila, být po jeho boku?

Třeba to, že si nepsal osobní deníky. To mi připadá škoda…

Setkala jste se s ním jen krátce před svým odchodem do emigrace. Souviselo to spolu nějak, ono setkání a emigrace?

Jako že jsem poznala Václava Havla a uprchla kvůli tomu za hranice? Ne, to opravdu nesouviselo. Ale pamatuji se, že když jsem vážila, zda emigruji, proti byl právě Havlův názor v knize Dálkový výslech, kdy vysvětluje, že odmítl jít do emigrace: „…ze solidarity se svými přáteli, proto, že když jsme si jisti svou pravdou, nezdá se mi být chlapské utíkat od následků toho, že ji zastáváme…" No, ale já se nakonec rozhodla utéci, takže tak mravná jako pan prezident jsem nebyla.

Václav Havel se setkal i s Rolling Stones.

Ve filmu mluví jen on, snímek má i váš osobní komentář. K čemu se vyjadřujete? I na kameru?

Ne, na kameru nemluvím. Komentuji různé historické okolnosti a občas formuluji svůj názor na Václava Havla v té dané společenské či soukromé chvíli…

Absurdita i pohádka

Váš film uvidí i školy. Studenti i žáci jsou neukáznění, jen tak je něco nezaujme. Čím by je mohl bavit váš film? Kdybyste si sama měla třeba jako šestnáctiletá studentka sednout do kina mezi ostatní spolužáky…

Životní příběh Václava Havla je naprosto ojedinělý, kuriózní a strhující. Jak on sám říká, má rysy absurdity, pohádky, tragédie, komedie, všeho dohromady. Je to příběh vzestupů a pádů, vítězství a proher, jako z hollywoodského filmu. Myslím, že mladí lidé budou velmi překvapení.

O svém otci píšete (ve své nové pěkné knize „Moje pařížská revoluce") jako o „záhadě svého života". Byla i okolo Václava Havla nějaká taková záhadná postava? A vůbec, zůstalo vám i přes práci na tomto filmu něco utajeno, neobjasněno?

Děkuji z pochvalu za moji knihu. Myslím si, že Václav Havel neměl tak komplikovaný vztah s otcem, jako jsem měla já. Domnívám se ale, že si byl charakterově bližší se svým strýcem Milošem a emocionálně s maminkou.

Jistě zůstává spoustu věcí utajeno, především z Havlova osobního života, ale to je snad i správné.

Toto pondělí jsem si povídal s Meky Žbirkou. Říkal, že nejradši teď má svůj nejnovější videoklip, ten k vašemu filmu „Fair Play". Jak se vám spolupracovalo, jaká to je zkušenost? Jak ho vnímám já, je v něm nadšení i pokora…

Ano, Meky je úžasný. Když film Fair Play viděl, ještě ve střižně, přišel nadšený, že už složil píseň, že za ní nic nechce, že by byl poctěn, kdybych ji použila. Přitom poctěná jsem samozřejmě byla já. A ta písnička je nádherná! A Meky je také úžasný a zapálený propagátor filmu, jsem mu za to vděčná.

Autor: Radek Strnad

16.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 25 000 Kč Stavební a provozní elektrikáři STAVEBNÍ A PROVOZNÍ ELEKTRIKÁŘI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: STAVEBNÍ A PROVOZNÍ ELEKTRIKÁŘI, Hledáme samostatného instalačního elektrikáře s orientací v projektové dokumentaci, schopného pracovat v kolektivu, POŽADUJEME: časovou flexibilitu, znalost v oboru, platné osvědčení dle vyhlášky 50/78 Sb., § 6, řidičský průkaz sk. B výhodou , - plat je zadán pouze orientační za odpracované hodiny, ke mzdě se přičítají bonusy, NABÍZÍME: pastelkovné/ školné 1000,-Kč/rok, na každé dítě jak ve školce tak ve škole, velikonoční, mikulášské a vánoční balíčky, příspěvek na dopravu až 1500,-Kč, stravné 50,-Kč/den, za každou včas a dobře odvedenou zakázku prémie, 13. plat, HLÁSIT SE: Mařík Pavel, tel.: 603 159 891, e-mail: pavel.marik@elmosein.cz, osobně po telefonické domluvě. Pracoviště: Elmosein.cz s.r.o.-2, Jižní, č.p. 3149, 434 01 Most 1. Informace: Pavel Mařík, +420 603 159 891. Potravinářství - Potravinářství Potravinářský dělník 12 500 Kč Výrobci a zpracovatelé potravin a příbuzní pracovníci PRACOVNÍK/-ICE NA VÝROBU BRAMBOROVÝCH A HOUSKOVÝCH KNEDLÍKŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVNÍK/-ICE NA VÝROBU BRAMBOROVÝCH A HOUSKOVÝCH KNEDLÍKŮ, VHODNÉ POUZE PRO OZP, Náplň práce: zpracování těsta a vaření knedlíků., Požadujeme: slušnost, spolehlivost, chuť pracovat, Nabízíme: příjemný kolektiv, čtvrtletní odměny, pravidelné výplaty s možností záloh, docházkový bonus., Zaměstnanecké výhody: výkonnostní prémie, HLÁSIT SE: Kubát Ivan, tel.: 776 118 544, e-mail: kubat.ivan@centrum.cz, osobně na asdrese ČSA 1292, Most Ne - Čt 7:00 - 14:00hod.. Pracoviště: Ivan kubát - 1, Čsl. armády, č.p. 1292, 434 01 Most 1. Informace: Ivan Kubát, +420 776 118 544. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební zámečníci 20 000 Kč Stavební zámečníci ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZÁMEČNÍK, POŽADUJEME: SOU v oboru strojním (zámečník výhodou), dobrý zdravotní stav, výpis z RT, praxi na obdobné pozici, spolehlivý a zodpovědný přístup, chuť pracovat, NABÍZÍME: zázemí stabilní společnosti, finanční ohodnocení dle zkušeností od 120,-Kč / hod, propracovaný systém odměňování, možnost profesního růstu, diety v max. možné výši, Zaměstnanecké výhody: diety, HLÁSIT SE: Vavrošová Klára, e-mail: vavrosova@techmont-cz.eu. Pracoviště: Techmont czech s.r.o.-1, 436 01 Litvínov 1. Informace: Klára Vavrošová, . Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč Učitelé na 2. stupni základních škol UČITEL/-KA ANGLICKÉHO JAZYKA. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: UČITEL/-KA ANGLICKÉHO JAZYKA, Mzda se odvíjí podle odpracovaných let ve školství., Požadované vzdělání - aprobace anglický jazyk, Zaměstnanecké výhody: podnikové stravování, HLÁSIT SE: Ludvíková, tel.: 476442273, e-mail: ludvikova@8zsmost.cz, osobně na adrese V. Nezvala 2614, Most. Pracoviště: Základní škola, most, vítězslava nezvala 2614, Vítězslava Nezvala, č.p. 2614, 434 01 Most 1. Informace: Ludvíková, +420 476 442 273.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Módní přehlídka v podání studentů a pedagogů Podkrušnohorského gymnázia
20

FOTO: Studenti a kontoři Podkrušnohorského gymnázia se proměnili v manekýny

Babí léto. Ilustrační snímek
12

I tento týden bude ve znamení babího léta, pak se ochladí

Stromy pro Olgu Havlovou a pomník pro dávno padlého nepřítele: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 14. října 2018.

Derby s Litvínovem rozhodli liberečtí Tygři za čtrnáct minut

Liberec – I ve druhém víkendovém zápase vyšli hokejisté Litvínova naprázdno. Po páteční prohře v Brně prohráli Krušnohorci i v severočeském derby v Liberci. Tentokrát 0:5. Domácí Tygři rozhodli za čtrnáct minut, kdy litvínovskému Kváčovi nastříleli čtyři branky. Pátou trefu přidali v poslední třetině.

Dělat věci jinak se vyplatí. A u erotických pomůcek to platí také

Přední česká produktová designérka Anna Marešová získala za svůj vibrátor z kolekce Whoop.de.doo mezinárodní cenu Red Dot a za Venušiny kuličky Národní cenu za design. Dnes se svým týmem pracuje na nové pražské výletní tramvaji T3 Coupé.

OBRAZEM: Aktivisté s transparenty protestovali u cirkusu proti týrání zvířat

Most /ANKETA/ - Skupina aktivistů protestovala s transparenty u cirkusu v Mostě proti využívání divokých zvířat.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT