VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdravotní klauni léčí smíchem

Ústecký kraj, Most - Zdravotní klauni existují v České republice již dvanáct let. Navštěvují dětská oddělení celkem v 55 českých nemocnicích. Stejnojmenné sdružení, které vyhledává a vyučuje zdravotní klauny, založil a vede Američan Gary Edwards, který je klaunem již 34 let.

5.5.2010
SDÍLEJ:

Američan Gary Edwards, který založil Zdravotní klauny v ČR, léčí smíchem.Foto: archiv sdružení

Jelikož je zájem nemocnic o zdravotní klany veliký, navštěvují všechny velké a většinu menších nemocnic v ČR. Je však nutné najít kvalitní lidi - mladé herce s vysokým stupněm empatie, se schopností rychle zhodnotit situaci a s improvizačními dovednostmi. Jde o velmi propracovaný a náročný proces, na jehož konci není nic krásnějšího než dětský úsměv, který je pro klauny velkou odměnou. Více informací o sdružení najdete na stránkách www.zdravotni-klaun.cz.

Jedni z úspěšných zdravotních klaunů v Ústeckém kraji jsou herci Městského divadla v Mostě (MDM) a Divadla rozmanitostí. Jsou jimi František Nedbal, Radim Madeja a Tereza Lišková. Ti navštěvují nemocnici v Chomutově a Ústí nad Labem.

Více si přečtěte v rozhovoru s Garym Edwardsem i s Radimem Madejou. Rozhovor poskytla Deníku Ivana Bonaventurová, tisková mluvčí v mosteckém divadle.

Jak těžké bylo u nás začínat?
Na začátku bylo nejdůležitější hovořit na konferencích a šířit myšlenku humoru ve zdravotnictví. Jednalo se zde o nový koncept, ale musím říct, že téměř každý, koho jsem s tímto nápadem seznámil, byl otevřený a ochotný dát mu šanci.

V Ústeckém kraji navštěvují zdravotní klauni nemocnice v Chomutově, nebo Ústí nad Labem. Kdy se chystáte například do Mostu?
Ano , máte pravdu. V Ústeckém regionu „ordinují“ naši specialisté doktor Štětka, doktor Cecil Krkavec, sestra Filoména von Šmytec a doktor Hubert Horký. Rádi bychom navštěvovali také nemocnici v Mostě. Soustavně hledáme v tomto regionu schopné klauny.

V mosteckém Divadle rozmanitostí jste při posledním konkurzu nikoho nenašel?
Našli jsme několik potenciálních zdravotních klaunů. Ti budou pozváni na třídenní workshop, který je zároveň i dalším konkurzem. Během toho máme šanci kandidáty lépe posoudit. (Konkurz úspěšně absolvovala herečka MDM Martina Šimíčková pozn.red.)

Konkurzy pořádáte po celé republice. Je o ně velký zájem?
V minulém roce jsme pořádali hodně konkurzů, získali velice šikovné lidi a také jsme hodně rozšířili zdravotní klauniády. Podařilo se mi získat velice kvalitní lidi.
V současné době navštěvuje 65 zdravotních klaunů téměř 70.000 nemocných pacientů ročně.

Zdravotní klauny jste zaváděl v USA i mnoha zemích Evropy. Jak hodnotíte český přístup?
Podle mých zkušeností z celého světa je Zdravotní klaun v České republice z uměleckého a administrativního hlediska nejen jeden z největších, ale i jeden z nejlepších podobně existujících projektů.

Zdravotní klaun musí být jakýsi mobilní psycholog a okamžitě reagovat na konkrétní situace. Nasadit červený nos nestačí…
Přístup je velice individuální, něco jiného potřebuje pacient po operaci, něco jiného „puberťák“, něco jiného dětský onkologický pacient. Zdravotní klauni jsou vlastně legrační lékaři, nemají make-up, ale naopak mají bílé lékařské pláště.
Vždy než klaun vstoupí na pokoj, tak zaťuká a zeptá se, jestli smí dál. To je pro dítě v nemocnici velká změna. Může se samo rozhodnout, jestli nás přijme. Každé dítě se chce smát. Výsledkem klauniády nemusí být rozesmáté dítě, ale někdy poznáte tu změnu nálady jen na očích, na letmém úsměvu. Důležité je, přinést na pokoj nové téma, které se netýká zdravotního stavu pacienta.

Bez finanční podpory by zdravotní klauni nemohli existovat. Jaký je zájem ze strany sponzorů?
V současné době většinu projektu podporují hlavně individuální dárci, částečně firmy. Z toho mám radost, protože je vidět, že si sdružení vybudovalo velké sympatie obyčejných lidí. Vážím si každého příspěvku, který nám lidi pošlou na účet. Když budeme mít trvalou podporu i nadále, bude dětský smích trvale slyšet z nemocničních pokojů.

Je Váš vypracovaný kontrolní systém dalšího vývoje zdravotních klaunů hodně přísný?
Příprava zdravotního klauna je základem jeho profesionálního výkonu na dětských lůžkových odděleních. Po castingu následuje odborné tříměsíční zaškolení. Pokud je člověk připraven, absolvuje zdravotní klauniády jako 3. klaun ke dvojici zkušenějších klaunů. Poté začne navštěvovat dětské pacienty s druhým, zkušenějším klaunem. V průběhu celého roku probíhají další workshopy se zkušenými uměleckými lektory, ale i lékaři a zdravotními sestrami.

Jaká je úspěšnost Vašich klauniád?
Zpětná vazba nejen o dětí, jejich rodičů, ale i zdravotnického personálů a lékařů je pro nás velice důležitá. Bylo dokázáno, že pravidelné zdravotní klauniády snižují například adaptační období, zvyšují psychický stav nebo snižují strach z lékařských zákroků. A to vše pomáhá v uzdravení.

Na bezprostřední pocity přímo z praxe jsme se zeptali herce MDM a zdravotního klauna Radima Madeji:
Jak se cítíte v rolích zdravotních klaunů?
Je to úplně něco nového a nesmírně obohacujícího. Ať to zní sebepatetičtěji, je to tak. Srovná Vás to do latě a utřídí ve vnímání těch pravých hodnot. A navíc vidíte okamžitou odezvu a cítíte, že děláte něco, co má smysl. A to je skvělý.

Co vás překvapilo během konkurzu?
Během mého konkurzu mě nepřekvapilo nic, protože já jsem ještě absolvoval klasický casting. Ale při výběru novějších klaunů mě příjemně překvapilo, že je konkurz koncipován jako workshop. To znamená, že i když nejste vybrán, máte příležitost účastnit se zajímavé umělecké dílny, něco nového se dozvědět a naučit.

Jak jste přijímáni v nemocnicích Ústeckého kraje?
My zatím chodíme do nemocnice v Ústí a v Chomutově. A v obou případech to funguje úžasně. Jak u dětí a jejich návštěv, tak u samotného zdravotního personálu. Je příjemné cítit, že se na Vás někde těší.

Ivana Bonaventurová, Karolína Grzybowská

5.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z papíru OBSLUHA STROJE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: OBSLUHA STROJE VHODNÉ I PRO OZP, NÁPLŇ PRÁCE, - obsluha a řízení strojního zařízení na zpracování papíru a kartonáže, - čištění a základní údržba technického vybavení, - zaznamenávání výsledků práce na TPV a do PC, - zodpovědnost za 1. vyrobený kus, - zodpovědný přístup za svěřený úsek, POŽADUJEME, - manuální zručnost, - přesnost a preciznost práce, - technické myšlení, - aktivní přístup k plnění úkolů, - ochota a spolehlivost, - praxe min. 1 rok na výrobním stroji (znalost nastavení a obsluha stroje), POZNÁMKA, - jedná se o fyzicky náročnou práci , Místo výkonu práce, - Nádražní 557, Litvínov 436 01 , HLÁSIT SE: V případě Vašeho zájmu zasílejte své životopisy na adresu: hana.rysova@sapril.cz, do předmětu uvádějte OBSLUHA STROJE nebo osobně na adrese Nádražní 557, Litvínov každou středu 8:00 - 15:00hod.. Pracoviště: Sapril people s.r.o.-3, Nádražní, č.p. 557, 436 01 Litvínov 1. Informace: Hana Rysová, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Lektoři dalšího vzdělávání 18 000 Kč

Lektoři a učitelé jazyků na ostatních školách LEKTOR ANGLIČTINY / NĚMČINY. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: LEKTOR ANGLIČTINY / NĚMČINY, POŽADAVKY:, Do našeho dynamického kolektivu hledáme lektora/ku anglického/německého jazyka. Nabízíme motivující zázemí pro rozvoj tvůrčích a komunikačních schopností přímo v centru města., Náplň práce:, - vedení jazykových kurzů ve skupinách či 1-on- 1, - tvoření výukových plánů a materiálů, - organizace a realizace plánovaných vzdělávacích aktivit, Požadavky:, - pokročilá znalost jazyka, - SŠ s maturitou či VŠ, Zaměstnanecké výhody: Po zapracování a skvěle odvedenou práci možnost bonusů, jazykové vzdělávání, příspěvek či zajištění firemního stravování, slevy či poukazy na služby - např. masáže, pobyty, teambuilding, Pokud Vás nabídka zaujala, pošlete svůj životopis v českém i anglickém jazyce na, info@perfectimage.cz., do předmětu nezapomeňte uvést název pozice. Podrobnější informace, najdete na www.perfectimage.cz., VYBRANÉ UCHAZEČE BUDEME KONTAKTOVAT. DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ., Kontaktní osoba: Zajíčková Kamila MSc, tel.: 724308801, e-mail: info@perfectimage.cz. Pracoviště: Perfect image, s.r.o.-1, Jaroslava Průchy, č.p. 1682, 434 01 Most 1. Informace: Kamila Zajíčková, +420 724 308 801.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 13 000 Kč

Asistenti pedagogů ASISTENT/ -KA PEDAGOGA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ASISTENT/ -KA PEDAGOGA, HLÁSIT SE: Synková Jana Mgr., tel.: 604 611 359, e-mail: reditel@interdact.cz, osobně po telefonické domluvě.. Pracoviště: Střední odborná škola interdact s.r.o., Pionýrů, č.p. 2806, 434 01 Most 1. Informace: Jana Synková, +420 604 611 359.

Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 34 000 Kč

Ostatní technici elektronici TECHNIK ELEKTRONIK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Čtyřsměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 34000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: TECHNIK ELEKTRONIK, Vaší náplní práce bude:, - Provádět opravu na výrobních strojích a elektrických zařízeních, - Provádět preventivní údržbářské práce dle plánu, - Provádět dokumentace provedených prací, - Zajišťovat výměnu informací v týmu, Požadujeme:, - SŠT nebo SOU elektrotechnického směru, - Platný certifikát dle vyhlášky 50/78 (alespoň § 5), - Znalost elektrických schémat a čtení výkresových dokumentací, - Znalosti řídících systémů a robotů jako např. Simatic S5/S7 nebo ABB IRC5, výhodou, - Flexibilita a časová pohotovost, HLÁSIT SE: Jindřiška Vlasáková tel.: 605 630 611, email: jindriska.vlasakova@nemak.com, osobně po telefonické domluvě. Pracoviště: Starcam s.r.o., 435 01 Havraň. Informace: Jindřiška Vlasáková, +420 605 630 611.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Atlético Most zůstalo těsně pod stupni vítězů, ale smutnit rozhodně nemusí.

Malá kopaná: Atlético Most je čtvrté v republice a míří na Ligu mistrů

Plocha u mostecké radnice, kde bylo v zimě mobilní kluziště, slouží k občasným hrám dětí. Čeká se na úpravy.
4

Kluziště v Mostě se promění. Bruslařský plácek u radnice je teď opuštěný

Tři šelmy na útěku a zbytečná smrt pod koly expresu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 16. července 2018.

Permanentky na hokejový Litvínov se začnou prodávat 1. srpna

Litvínov – Hned na začátku srpna litvínovský hokejový klub rozjede prodej permanentek na novou extraligovou sezonu. Permanentky budou k dostání 1. srpna v pokladně Zimního stadionu Ivana Hlinky v Litvínově. Ceny zůstávají stejné jako v minulé sezoně.

Teploty budou v následujících týdnech průměrné. Pršet bude jen občas

Severní Čechy - Nadcházejí čtyři prázdninové týdny dosáhnou nejvyšší denní teploty v průměru kolem 25 stupňů. Pršet bude hlavně v lokálních přeháňkách a bouřkách, což dlouhodobý nedostatek vláhy nevyřeší. V měsíčním výhledu počasí to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Tento týden by mělo být slunečné počasí s teplotami až 29 stupňů.

Hvězda Robin Hanzl: NHL? Ta už asi nevyjde. Mám svůj věk

Ústecký kraj - O tom, že je Robin Hanzl výborný hokejista, psát ani nemusíme. V Čechách se po angažmá v Litvínově vypracoval mezi elitu zdejších forwardů. Jenže to mu nestačilo. A tak před čtrnácti měsíci kývl na nabídku Nižněkamsku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT