Tu dobu si mnozí dobře pamatují. Před listopadem 1989 vládla tvrdá cenzura, a protože soudruzi měli vše pod kontrolou, museli se nějak přelstít. Diskotéka nebylo to pravé, co by se vládnoucí garnituře zrovna zamlouvalo, ale vždycky se našel nápad, jak to obejít. Díky tomu se na několika místech tehdy rudého severu mohli mladí při tehdejší „západní“ muzice bavit. Taneční sály byly vždycky nabité k prasknutí. Na Mostecku byly mekkami tohoto druhu muziky litvínovská Střelnice a kulturák, v Mostě zase Repre a dnes už neexistující středisko Zahražany.

„Dělali jsme například program Kýble nebo-li Šest ran do kyblíku na motivy populárního televizního pořadu Šest ran do klobouku a diskotéku jsme do něj prostě vpašovali. Pouštěl jsem písničky a několikrát za večer se produkce přerušila kvůli soutěži a bylo to,“ vzpomíná na zábavu v tehdejším kulturním domě CHZ ČSSP v Litvínově diskžokej Bohumil Drexler.

Vše fungovalo, protože to bylo pod hlavičkou místní organizace SSM. „Tenkrát nebylo jednoduché sehnat skladby, které hýbaly západním světem, tak jsem si je nahrával na pásky od Jiřího Černého, který do Litvínova vozil gramofonová elpíčka. Byl jsem asi jediný DJ, který potom pouštěl muziku z kotoučového magnetofonu,“ dodává Drexler.

Sály plnily a soudruhy musely oklamat i hudební skupiny. Jednou z nich byl legendární soubor Grandial, která bavil mládež v Litvínově a v Mostě v letech 1975 1989, a to při Nedělních odpoledních čajích pro mladé. Kapele dal název francouzský koňak, který se pil na svatbě kapelníka Jaroslava Popelky. Na čaje chodilo šest až sedm stovek lidí. „Pravidelně. To byla úžasná atmosféra,“ říká Popelka. Hit střídal hit, ať už z domácí hudební scény, nebo ze zahraniční, zejména té západní.

Populární hudební formace se ale listopadové sametové revoluce nedožila. V září 1989, když už byla doba uvolněnější, vyrazila na zájezd do Německa. Před odjezdem se dohodlo, že se kapele koupí nový aparát a že se na něj všichni složí. Popelka ho koupil, ale peněz se od kolegů nedočkal. Jak říká, bouchly v něm saze a řekl, že je konec.

„Po letech jsme si to vyříkali, ale už jsme se dohromady nikdy nedali,“ uzavírá. A v původní sestavě už ani nedají. Zpěvák Marian Patlevič před deseti lety náhle zemřel a před dvěma lety jej do hudebního nebe následovali i další dva členové Antonín Rauch a Jiří Marek.