„Muzeum již hostilo návštěvníky z Ameriky, Španělska, Kanady a dalších zemí. Mnoho lidí, kteří technická muzea objíždějí, tady žasnou, kolik máme exponátů,“ sdělil ředitel muzea Zbyněk Jakš. Areál muzea totiž čítá několik světových unikátů.

V technickém muzeu, které se nachází mezi městy Most a Litvínov, se ocitnete v naprosto reálném prostředí bývalého uhelného dolu Julius III, kde se těžilo zhruba 120 let. Návštěvníci ukázkové štoly poznají, jak se uhlí v hlubině těžilo a dosud ještě na několika málo místech těží. Repliky hlubinných chodeb jsou od těch skutečných k nerozeznání.

Odvážní návštěvníci mohou usednout za řízení razicího kombajnu a vyzkoušet si, jak pracoval. Ostatní se možná spokojí s virtuální 3D ukázkou práce kombajnu. „Lidé tady stráví i dvě, tři hodiny nejvíce se návštěvníkům líbí štola a unikátní těžní parní stroj z roku 1890, který pochází z dílny Českomoravské strojírny v Praze,“ sdělil průvodce Petr Král.

Rozbitá silnice snad bude brzy minulostí

Pokud se do muzea vydáte, nelekněte se přístupové cesty. Po odbočení z hlavní silnice Most – Livínov na řidiče čeká cesta s nekončícími hlubokými výmoly. „Cestu bohužel muzeum nevlastní, opravu řešíme se společností Česká rafinérská, příští rok už by měla být opravena,“ řekl ředitel Jakš.

Hlavním cílem Podkrušnohorského technického muzea je zmapování všech pracovních činností, které byly zdrojem obživy celé podkrušnohorské oblasti. A k těm hlavním, kromě hornictví, patří i chemický a energetický průmysl.

„Plánujeme tedy otevřít i chemické expozice. Snad v průběhu příštího roku,“ řekl Zbyněk Jakš, který zájemce láká na dobývací metody, které jinde neuvidí. „Všechny stroje jsou tady funkční,“ dodal.