Oprvní vernisáž letošního roku se postarala Městská knihovna vMostě. Začala ve čtvrtek v17hodin ve výstavní síni Zlatá trojka a nese název City jsou přežitek.

Čtveřice mladých autorů svými neobvykle laděnými obrazy chce upozornit veřejnost na negativní rodinné, přátelské či milostné vztahy, na vztahy kvěcem a na konzum času a prostředků vdnešním neosobním a uspěchanémsvětě.

Naposledy výstava proběhla koncem roku 2007vGalerii České centrum Praha. ,,Málokdo se dnes pozastaví nad svými city. Většina znás ani neumí pojmenovat to, co cítíme. Vystavované obrazy jsou provokativní, ale nic nezastírají. Ukazují realitu takovou jaká je, aby si mnozí znás uvědomili, že kolem nás je svět. Každý někam spěcháme. Vdobě moderních technologií se ani nad něčím, tak pro někoho zbytečným, jako je cit, nepozastavíme,“ vysvětlil přítomný psycholog PavelWeiss.

Výstavu zahájil ředitel knihovny Ing. Tomáš Ondrášek, který úvodem vernisáže uvedl: ,,Knihovna je institucí, která má byt pro všechny. Děti, dospělé, důchodce, pro lidi sodlišným vkusem. Jednou vystavíme krásné romantické obrazy krajiny, jindy takové jako dnes. Je našim posláním, aby si každý přišel na své. Nemůžeme jít jen jedním směrem, měli bychom dát šancivšem.“

Přítomni však byli jen dva umělci, a to Karel Balcar, absolvent ateliéru Zdeňka Berana a Vladimír Větrovský, student ateliéru Michaela Rittsteina na AVU. Zbývající dvě umělkyně– Šárka Zadáková a Ivana Štenclová– se nedostavily zpracovních důvodů.

Mladším návštěvníkům kresby nejvíce imponovaly, ti starší se raději uchýlili do Stříbrné síně, kde probíhala výstava romanticky laděných obrazů EduardaBárty.

,,Kreslení mám jako koníček. Bohužel vroce 1969jsem vstoupil do Junáka a ke kreslení jsem se dostal až vroce 1987.Od té doby se soustředím především na krajinu. Protože naše příroda je fascinující, a ikdyž nemáme vodopády, tak řekněte, kde můžete jít ráno bosí trávou a vnímat tu vůni lesa kolem? Jen je škoda, že mnozí lidé na přírodu zanevřeli a chovají se kní velice nešetrně,“ říkáBárta.

Výstava zde bude kvidění do 4.února, a to vběžné provozní době knihovny. Dále pak poputuje do dalších Českých center vEvropě iza moře.