Výstava ukazuje snímky z dnes již neexistující hlubiny, které vznikaly posledních deset let.

„Když se řekne hlubinný důl, tak si každý představí těžní věže, partu černých chlapů od mouru, kteří vystupují z klece nebo jiný z těch notoricky známých záběrů, které už snad milionkrát obletěly svět. Já ale ukazuji to, co se děje pod zemí, kam se normální člověk nikdy nedostane,“ řekl při vernišáži fotograf Petr Havlík s tím, že svými obrázky chce návštěvníky vtáhnout do prostředí, kde se křižují kilometry chodeb, v kterých se díky tomu, že se neustále mění a rozrůstají, dokáží orientovat jen skuteční mistři. „Zkrátka snažím se ukázat dávné a hodně těžké řemeslo a místa, která jsou až magická a zároveň syrově kouzelná,“ doplnil Havlík.

Poslední hlubinný důl Havlík fotografoval od roku 2006 do jeho zavření v roce 2016. Přestavuje 93 fotografií ve čtyřech uzavřených cyklech. Prvním jsou struktury uhlí, druhým portréty jednotlivých horníků, následuje technologie a záběry horníků při práci.

„Na fotkách je vidět, že se ve tvářích horníků z Centrumky zračí všechno to, co prožili dole v šachtě, jejich osudy, ale hlavně je na nich vidět velká pokora, pokora před matkou přírodou, která právě před ně dala ohromnou hodnotu, kterou vytvořila a právě jim říkala: ty si teď vyber to, co já jsem tady po staletí tvořila. Prostě není to jenom o tom dobývání,“ řekl k výstavě poslední ředitel dolu Centrum v Dolním Jiřetíně Pavel Lička.

Výstava je k vidění do poloviny července v podzemních prostorách přesunutého kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Otevřeno je od úterý do neděle a o svátky od 9 do 17 hodin.