Na dvorky, kam se běžně nedostanete, do transformátorových stanic, na průvod bílých paní, do klášterů, muzeí, věží či na zámky a na mnoho a mnoho dalších míst zvou Dny evropského kulturního dědictví (EHD). Na Chomutovsku proběhnou 8. a 9. září, na Lounsku a Mostecku o týden později.

„Určitě se přijďte v Kadani podívat na průvod bílých paní. Ženy ať přijdou oblečené v bílém, na náměstí si vyrobí čepec a mohou se do průvodu přidat. Přidat se ale samozřejmě může každý. Půjde se ke kostelíku v Želině,“ láká návštěvníky do Kadaně tamní místostarosta Jan Losenický.

Průvod bílých paní v Kadani vyjde z náměstí v sobotu 8. září směrem ke kostelíku v 15 hodin, program na náměstí bude už od 14 hodin. V Kadani bude o víkendu také zpřístupněný františkánský klášter, hrad, Mikulovická brána, Růžencová kaple a další památky. Vyrazit můžete také vlakem na Doupovskou dráhu. „Ve františkánském klášteře bude od 19 do 22 hodin každou hodinu kostýmová prohlídka Tři poutníci,“ popisuje Losenický.

Tak šel průvod Kadaní loni: 

V sobotu 8. září se také lidé budou moci mimořádně podívat do zázemí Nechranické přehrady. V Chomutově proběhne EHD ve stejném termínu. Otevřeno bude muzeum, historická budova radnice s kanceláří primátora, městská věž, několik kostelů, jezuitský areál či První občanský pivovar. Stejně jako v ostatních městech i v Chomutově bude v tento den vstup zdarma.

Jirkov otevře také tento víkend zámek Červený Hrádek, věž, galerii či historická sklepení.

Na Lounsku zvolili pro konání EHD pozdější termín. Bude se tam konat až 15. září.

V Žatci tentokrát ukážou tajuplné dvorky. „Zpřístupněno bude celkem sedmnáct dvorků. Každý bude mít jinou tematiku, program je velmi pestrý. Budou tam scénky, soutěže, ochutnávky, výklad a mnoho dalších zajímavostí. Jsou to zajímavá zákoutí, o kterých řada lidí ani neví a nezná je,“ zve ředitelka žateckého muzea Radmila Holodňáková.

Žatec tak nabídne například dvorek pohádkový, hudební, kulinářský, filmový, historický, školní, chmelařský a další a další. Přístupné budou od 13 do 18 hodin. V Žatci ale samozřejmě budou otevřené i další památky. Proběhne tam také hudební festiválek Pestrofest.

Louny chystají na 15. září zpřístupnění chrámu sv. Mikuláše, muzea, sokolovny, řopíku na výstavišti a dalších zajímavých míst. Budou se promítat dokumenty. Navíc bude od 10 hodin na Mírovém náměstí probíhat oslava vzniku republiky. Odtamtud půjde také průvod až na Suzdalské náměstí, kde bude vystaven historický kluzák. Od 17 hodin je připravena komentovaná prohlídka centra města, vychází se od infocentra.

Tak bavily EHD v Žatci a Lounech v roce 2015: 

15. a 16. září od 9 do 16 hodin proběhnou v Mostě kostýmované prohlídky interiéru kostela Nanebevzetí Panny Marie. Památka bude přístupná za snížené vstupné.