Akce v Mostě

Dopravní podnik slaví 110 let svého fungování a pro návštěvníky akce na hipodromu si v sobotu 3. září přichystal nabitý dopolední program. V devět hodin začne slavnostní zahájení, poté se příznivci dopravy mohou těšit na mažoretky, historický šerm i ukázky zásahů policie nebo hasičů. Pro nejmenší návštěvníky je přichystaná dětská diskotéka, projížďky na koních a ponících a skákací hrad. Atmosféru Anglie vnesou dva britské autobusY, jeden klasický double-decker a druhý nízkopodlažní Leyland. Autobusy budou jezdit z hipodromu centrem města a zpátky. Jízdy začínají v 9:30 a končí ve 12:30, kdy vyjede poslední dvoupatrák. Jízdné bude zdarma, stejně jako kyvadlová doprava z Litvínova a Mostu.

Pokud se někdo rozhodne zůstat na hipodromu, od 14 hodin zde začínají závody na in-line bruslích. Závodit mohou jak malé děti, tak dospělí. Závodí se od 800 metrů pro ty nejmenší až po půlmaraton pro osoby starší 16 let. Startovné je na místě 150 korun pro děti a 200 korun pro dospělé. Od třetího místa výš se vyhrávají věcné ceny.

K zakončení dne se hodí využít Hradozámecké noci na zámku Korozluky. Na zámku začínají už od 18 hodin divadelním vystoupením pro děti, po představení se pokračuje pohádkovou prohlídkou. Od 20 hodin začíná program pro dospělé divadelním představením Taneční hodiny pro pokročilé od Bohumila Hrabala. Od 21 hodin do 2 hodin ráno budou probíhat noční prohlídky s překvapením. Vstupné do zámku je pro děti do šest let zdarma, na pohádku a dětskou prohlídku 90 korun a pro dospělé za prohlídku a vystoupení 120 korun.

Akce na Litvínovsku

Uplynulo už třicet let od tragédie na dole Pluto II v Louce u Litvínova. V sobotu 3. září se tak chystá vzpomínková akce, která začíná od 9 hodin tradičním pochodem se startem u památníku obětí v Litvínově. Cílem bude Kulturní dům v Louce, kde následuje občerstvení a vystoupení sboru Zastaveníčko. Od 13.30 se koná samotný pietní akt u památníku v Louce. Odpoledne program pokračuje v Litvínově, kde se také vykoná pieta za oběti neštěstí.

Ve večerních hodinách čeká také zámek Jezeří Hradozámecká noc. Akce začíná od 20 hodin a návštěvníci se mohou těšit na tři hodiny kostýmovaných prohlídek zámku, kde se mohou setkat s dávnými majiteli Jezeří a poznat jejich osudy. Snížené vstupné na akci je 50 korun pro studenty a školáky, 10 korun pro děti mladší 6 let. Standardní vstupné je 100 korun.

V neděli 4. září pořádají Lesy ČR spolu s areálem Loučky Den s Lesy ČR. „Jedná se o klasický Den s Lesy ČR - už tradiční, byť v netradičním čase, protože býval v červnu,“ uvádí Jana Melírová. Program začíná ve 13:15 naučnou stezkou, kde děti budou řešit různé úkoly spojené s tématem lesa. Každý návštěvník také dostane vuřt, který si může opéct a pití. Pro děti i dospělé je ještě v areálu připravena střelba ze vzduchovky a dílna, kde je možné si udělat výrobky z přírodnin.

Mistrovské vaření

Pokud si někdo nevybere z kulturních a sportovních akcí, další možností je Mistrovství České republiky ve vaření svíčkové. Již šestnáctý ročník se totiž koná na Červeném hrádku u Jirkova. Soutěž bude spojená s Moravským dnem, proto celý den bude hrát cimbálová muzika a návštěvníci se mohou těšit na ochutnávku moravských vín, doplněnou prodejem sýrů a uzenin. Soutěž ve vaření svíčkové začne ve 14 hodin, v 15 hodin pak bude soutěž o největšího jedlíka knedlíků se svíčkovou. Zápisné pro tuto soutěž je 50 korun.

Martina Němečková