Přesunutý kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě zažije nevídanou premiéru. Pro natáčení svého alba a jedinečný koncert s názvem České nebe k 100. výročí založení republiky si jej vybrala Hudba Hradní stráže a Policie ČR.

„Zazní cyklus duchovních kantát o českých patronech a světcích pro sóla, sbor a orchestr na texty Marie Dolistové,“ řekla Deníku Alena Pilousová z Trautzlovy umělecké společnosti, která koncert organizuje. Koncert se uskuteční v neděli 30. září.

Hudbě Hradní stráže a Policie ČR bude mostecký chrám patřit dva dny. V sobotu zde bude po celý dne probíhat natáčení skladeb pro své nové album a v neděli pak od 18 hodin proběhne slavnostní koncert. „Z důvodu natáčení bude kostel v sobotu i v neděli pro veřejnost uzavřen. Otevře se až před začátkem koncertu,“ sdělila kastelánka kostela Ludmila Klimplová s tím, že chrám očekává také v říjnu zajímavou návštěvu.

„Z Německa přijede na návštěvu hudebník, skladatel a rodák z nedalekých Mariánských Radčic Walter Gleißner,“ řekla kastelánka s tím, že se počítá s tím, že by si dnes 87letý uznávaný umělec, který koncertuje v kostelích a chrámech po celé Evropě, rád na zdejší orgán zahrál. Gleißnerovu návštěvu v Mostě organizuje Českojiřetínský spolek.

Při nedělním koncertu České nebe se kromě sólistů, mezi nimiž nebudou chybět sopranistky Miroslava Časarová a Bronislava Smržová Tomanová, představí také několik pěveckých sborů z Ústeckého kraje. Z Jirkova dorazíŽenský komorní sbor vedený Šárkou Navarovou, z Ústí nad Labem komorní sbor Nona pod vedením Luboše Hány, z Prahy Collegium hortense a Entropie se sbormistrem Matoušem Pavlisem. Chybět nebude ani pěvecký sbor mosteckého gymnázia SMoG se sbormistryní Danou Řepovou.

Hudba Hradní stráže a Policie ČR bude hrát pod vedením Jana Zástěry. „Je nejen dirigentem orchestru, ale také autorem veškeré hudby koncertu,“ informovala Pilosouvá s tím, že Zástěra byl také autorem Koncertu pro kardinála Miroslava Vlka a letos byl oceněn OSA jako vítěz ankety Skladatel roku v oblasti vážné hudby a Skladby roku, právě za zmiňovaný koncert pro kardinála. Koncert podpořil Ústecký kraj.

„Cyklem České nebe chceme posluchače prostřednictvím básnických obrazů a hudby provést životními příběhy dodnes inspirativních postav našich dějin. Chceme ukázat nejen jejich osobní cestu ke svatosti, ale také jejich sepětí s námi v dnešní době“, uvedl ke koncertu předseda Trautzlovy umělecké společnosti Petr Šíla.