Legendární muzikál Starci na chmelu, který v pátek v premiéře uvede Městské divadlo v Mostě, bude tak trochu i muzikálem o Mostečanech, kteří kdysi vyjížděli s ešusy a v kanadách na chmelnice brigádničit. A právě ta místa na Lounsku a Žatecku, kde našinci drátkovali, zaváděli a česali zelené zlato, objížděli umělci. Pořizovali tam záběry a do Mostu přivezli zapůjčené autentické rekvizity.

„Těším se," říká jednatel divadla Václav Hofmann. „Pro mě to bude i vzpomínka na brigády." Divadelní novinka má zaujmout také mládež a diváky, kteří chtějí srovnávat.

Muzikál Starci na Chmelu má premiéru v pátek 16. září od 19.30 hodin, první repríza je 22. září.

SILNÉ TÉMA OŽÍVÁ

O divadelní verzi filmu, který patří do Zlatého fondu české kinematografie, se uvažovalo několik let. „Pro mě je ten film kultovní," tvrdí renomovaný divadelní režisér a pedagog Zbyněk Srba. S Vlastimilem Novákem je lákal znamenitý scénář, který si podle Srby říkal o převedení do divadelní podoby se zachováním nestárnoucí hudby 60. let, která umocňuje klíčové téma: oslavu lásky, svobody a lidské individuality.

V divadle bude živá hudba, žádný playback. Ve filmu zpívá třeba Karel Gott a hraje symfonický orchestr, v Mostě vše obstará pár muzikantů. Podle režiséra zaslouží obdiv stejně jako celý početný tým, který zvládl náročnou dvoufázovou přípravu. „Bylo to docela velké dobrodružství," prozrazuje Srba. I on se díky muzikálu vrátil do dětství. Před studiem režie na pražské DAMU, absolvoval střední zemědělskou školu. Na chmeĺové brigádě ale rodák z Brna nikdy nebyl.

„Diváci uslyší všechny populární melodie, Milenci v texaskách, Bossa Nova, Život je bílý dům a další, zahrané šestičlennou kapelou," dodal dramaturg Michal Pětík.

Starci na chmelu

autoři: Vratislav Blažek – Ladislav Rychman
hudba: Jiří Bažant, Jiří Malásek, Vlastimil Hála
scénář pro Městské divadlo v Mostě upravili Vlastimil Novák a Zbyněk Srba

režie: Zbyněk Srba
dramaturgie: Michal Pětík
scéna: Petr Kastner
kostýmy: Kateřina Hájková
korepetice a hudební nastudování: František Krtička
choreografie: Hana Halberstadt
kapela: František Krtička, Jakub Staněk, Lukáš Heike, Petra Kubošková, Marcela Mádlíková, Martin Janovský

OSOBY / OBSAZENÍ

FILIP Ondřej Dvořák

HANKA Kristýna Hulcová

HONZA Jakub Koudela

PROFESORKA Andrea Traganová

PŘEDSEDA JZD Jiří Kraus

KUCHAŘKA Zita Benešová

VENDA, 1. česáč Matyáš Procházka

PEPA, 2. česáč Michal Krupa

BOŽKA Lilian S. Fischerová

ANEŽKA Josefína Krausová / Anna Letová

SBOR DÍVEK A CHLAPCŮ: Martin Jehlička, Patrik Orlovský, Jan Veselý, Petr Vrabec, Alexandra Bauerová, Tereza Bláhová, Pavlína Černá, Laura Dušková, Nela Kailová, Kateřina Kluchová, Sandra Kovalíková, Veronika Rožcová, Alena Vanová, Tereza Drábková, Martin Hlubocký, Vít Šturma

PROFESOR, STAROSTA, REDAKTOR, ŘIDIČI AUTOBUSŮ, RODIČE, VESNIČANÉ ad. Marie Kolaříková, Anna Hrodková, Pavel Čirip, Michal Pešek, Eduard Endt, Josef Ráček