Původně středověký hrad byl v roce 1549 přestavěn v renesanční zámek, který po bělohorských konfiskacích získal rod Lobkowiců. Zámek se nachází v Krušných horách a katastrálně spadá pod město Horní Jiřetín.

Zámek Jezeří lze navšívit od května do září denně mimo pondělí, od 9.00 do 18:00 hod. Prohlídky zámku začínají v každou celou hodinu, poslední v 17.00 hodin.V sobotu a v neděli jsou začátky prohlídek v intervalech po půl hodinách, vždy v půl a v celou hodinu.

Zámek v roce 1649 vyhořel a v letech 1696 až 1713 byl přestavěn v raně barokním stylu. Nová zámecká budova byla postavena na půdorysu písmena H. Součástí výzdoby portálu hlavního průčelí jsou dvě sochy atlantů připisované baroknímu sochaři Janu Adamu Dietzovi. Ze zámeckých interiérů vyniká především velký oválný sál, jenž byl v roce 1802 upraven na zámecké divadlo, a kaple Bolestné Panny Marie se štukovou výzdobou z 19.století.
V 19.století se zámek stal významným kulturním centrem, navštěvovaným zejména hudebníky a skladateli.

Přestože v dnešní době se provádí na zámku postupná rekonstrukce jednotlivých objektů, je zámek pro veřejnost otevřen. V sezóně se zde uskutečňují různé kulturní a hudební akce. Nejbližší akce se konají 26. července Den D - odpoledne s dechovou hudbou, určené zvláště, ale nejen, pro seniory, 29 a 30 srpna Tajemná noc na Jezeří.

Miroslava Huláková