Desetiletou Veroniku Bánovskou přihlásili na příměstský tábor rodiče, aby nemusela být doma sama. Stejně jako ostatním se jí v přátelském kolektivu moc líbí. „Našla jsem si plno nových kamarádů,“ raduje se Veronika.

Teď už se ale Veronika musí soustředit, protože začíná tvořit obrázek pomocí žehličky a voskovek. Paní vedoucí rozehřeje na mírně teplé ploše žehličky barevnou voskovku a malá výtvarnice na křídový papír nažehluje různé ornamenty. Zbytek skupiny napjatě přihlíží, jak po nanesení dalších barev vzniká snový obraz. Tato netradiční výtvarná technika se nazývá enkaustika a je jednou z mnoha, které si tady táborníci mohou vyzkoušet.

„Mamka by se na mě asi zlobila, kdybych to zkoušela s její žehličkou. Zvláště na bílém prádle by voskovkové obrazce nevypadaly moc dobře, proto jsem ráda, že si to tu můžu vyzkoušet,“ konstatuje Veronika.

Ani z techniky, kterou právě tvoří druhá skupinka, by maminky doma neměly radost. Jedná se totiž o tzv. filcování na mokro. Venku je zrovna krásně, a tak mohou děti na zahradě SVČ vesele namáčet bílý filc do vody s mýdlem. Poté z něj vytvarují kuličku, ta bude tvořit hlavu strašidýlka. Stejný způsobem vzniká i tělo. Teď je potřeba postavičku obléknout.

Na řadu přichází tzv. filcování na sucho. Pod rukama desetileté Báry Leckové to hraje zářivými barvami. Na kousku molitanu má položené asi dva kousky filcu, které propichuje plsticí jehlou.

Nejvíce ji nadchla výroba pracen z písku v minulých dnech. „Povedly se mi tak, že když jsem je přinesla domů, mamka je málem snědla,“ směje se Bára. Když je hotovo, prozradí vedoucí Štěpánka Dekastellová dětem překvapení.

„Po svačině si budete ve dvojicích malovat na obličeje,“ oznamuje „táborová“ vedoucí. „Hurá!“ zvolá nadšeně hlouček.

Tento příměstský tábor je hodně oblíbený. „Už jsem tady po několikáté a vždycky se sem těším,“ potvrzuje devítiletá Anna Dvořáková.
O děti se tu postarají od 7 do 17 hodin. Konkrétně výtvarný tábor je bez oběda. Samozřejmě je tu možnost dát si do lednice a pak si ohřát jídlo přinesené z domova.

Na některých z dalších příměstských táborů je třikrát zajištěn oběd. Všechny trvají čtyři dny a jejich cena se pohybuje od 480 do 800Kč.
Zájemci o tábory si ale budou muset počkat až na příští prázdniny, protože pro letos už jsou vyprodané. A ti, kdo by chtěli navštívit hernu, zahradu a kroužky SVČ, si budou muset počkat na začátek školního roku.

Markéta Prosová