Za všemi těmito projekty stojí známý mostecký písničkář a textař Míra Kuželka spolu s kameramanem a scénáristou Martinem Studeckým a týmem dalších spolupracovníků.

„Nápad na vydání DVD zrál delší dobu. Dostali jsme se totiž k materiálům od amatérských filmařů, kterým jsme dělali přepisy jejich snímků na digitální nosiče. A když jsme ty záběry viděli, přišlo nám škoda neukázat je i veřejnosti,“ říká Míra Kuželka s tím, že samotná příprava a realizace projektu zabrala dva roky. Na DVD, které má název Procházka starým Mostem, se přitom objevily opravdu unikátní snímky. Vedle titulní „procházky“ může divák zavzpomínat na natáčení válečných velkofilmů v době demolice královského města, ale třeba i na povodeň z roku 1973. Jakýmsi bonusem je pak originální dokument z odhalení sochy T. G. Masaryka z roku 1935 a nechybí ani filmová a fotografická koláž o Mostě na přelomu 19. a 20. století. Všechny tyto materiály se navíc objevují na DVD vůbec poprvé, žádné filmové záběry starého Mostu dosud oficiálně nevyšly. Podobně novátorský je též kalendář a sada pohlednic - nejde totiž o reprodukce dnes již notoricky známých starých pohledů, nýbrž o dosud nevydané fotografie.

Práci na DVD označil Míra Kuželka doslova za mravenčí. „Lidé měli staré filmy schované třeba na půdě v krabici od margarínu. Byly v takovém stavu, že v promítačce začaly hořet. Bylo nutné je očistit, zpevnit, poslepovat, v čemž nám hodně pomohl Zdeněk Bartoníček z mosteckého kina,“ vypráví producent. Tvůrci se navíc „pohrabali“ v archivu oblastního muzea, odkud díky vstřícnosti ředitelky Libuše Pokorné a odborné pracovnice Evy Hladké získali další vzácné snímky. „Nechtěli jsme ale dokumentovat starý Most z historického hlediska, jen sestavit obrazovou koláž, aby patrioti mohli zavzpomínat na místa svého mládí. Proto také na DVD není žádný doprovodný text, záběry pouze podbarvuje hudba z dílny Tomáše Alferiho a Romana Dobreva,“ doplnil Kuželka.

Nové DVD bude pokřtěno v sobotu 13. září od 20.30 hodin v atriu děkanského kostela, a to v rámci akce CVČ Cesta do pravěku – zastávka starý Most. Nosič spolu s kalendářem a pohlednicemi lze pak zakoupit v Centru rozvoje turismu či ve Vinotéce Zlatka, k dostání by měl být též v divadle, muzeu a kostele. Tím však práce mosteckých tvůrců nekončí, neboť na příští rok chystají další DVD, tentokrát věnované výstavbě nového Mostu.

Jiří Macan