Parno jak u móře, pátek odpoledne, trasa nádraží letní kino. Se zpožděním mířím na 1. kapelu 18. ročníku festiválku Litoměřický kořen 2012. Z útulného amfiteátru zní „podezřele dechovkové" tóny tubového kvartetu Síla, ale ještě jdu do marketu. Nanuk Mrož osvěží, „pravý" mrož však přijde den poté; hraje v sobotu v Lachtaním divadle Honzy Kovaříka. „Trička Kořen letos nemá," slyším u kasy festivalu. Škoda. Rudu z Brna mrzí, že nehraje žádná německá kapela, jaké nám Kořen poslední léta představoval, mně chybějí Romové, kteří to tu vždy umějí „rozbalit". Pro nemoc nehrají Kopyr Rozsyval Bestar. Přišlo 700 800 platících, celkem si akce, na niž jezdíme za dobrou muzikou i atmosférou, užilo asi tisíc lidí.

Jana v šatičkách

S tubovou Sílou hraje i Jana (trubka, Traband) v lehkých šatičkách (proklíná parno), předzvěst koncertu Trabandu a Síly po setmění. Poté hrstka ochotných ve vedru tančí na kapelu Byl pes, po „usedlých" tubách je to odvaz. Bigbít pohrobků Monty Píčusova létajícího psa má šmrnc, texty slušné, šlape, vypráví i protestuje. Hraje folk o ptácích, má potlesk i za stylovou pestrost. Nemocný hlas zní a la Květy! „K čemu jsou ti hadry, když visí na manekýně, k čemu je ti věčnej mír, když válčíš se svou starou," ptá se.

Neočekávaný dýchánek, početný soubor domácí s výbornou živelnou zpěvačkou Zuzanou a styly od klezmeru přes balkán k „country reggae" (Bejček) je jistota Kořene. „Před 11 lety ta písnička přivolala smršť, dnes nic," směje se zkraje kapelník Michal Šmíd. Fajn extravagantní Zuzka má „klobouček" z gramodesky, hrají mou oblíbenou píseň Hospodář i Zelí a Bubáka. Nelze netančit.

Totéž platí u kapely Ty syčáci. „Koncert věnujeme Vilémovi, který se dnes narodil. Jen nechápu, co jeho otec dělá teď tady, když se to stalo v Brně," říká Petr Váša. Zní Magnet, Čarodějnice, punk Tohle je večer pro mě. „Měli dost energie, z pátku jsou nejlepší," řekl Deníku Pavel z Ústí.

Liška hudebně fajn

Improvizace, která ne zcela vychází. Toť show herců Pavla Lišky, Pepy Poláška a Marcela Zbrožka (i housle). Doprovází je na kontrabas Jaroslav Honzák, špička CZ jazzu „od Ebenů". Hudebně fajn, ale ve hře nemá trio na Jaroslava Duška, s nímž Zbrožek hrál.

Liška a spol. si říkají publiku o slova, volí ropu, krtka, papírky i žlučník, hrají s nimi. Ale publikum i odchází. Neslyší fórky, nevidí bizarní převleky. Liška se mění v dívku, otec mu dělá nápadníka, divná rodina. Zbrožek a Polášek (otec, matka) předvádí, jak dítě vzniklo. Když opodál drnčí koleje, jako během dne často, Zbrožek zpozorní: „Kdo sem pustil ten vlak? Pane zvukař, vypněte ho!" Herci zapojují i děti z publika, hází jim příbory z umělé hmoty, děcka je vrací. „Děkuji byly jste úžasné ryby."

Kontroverze vyvolává po setmění Traband s tubisty Síla. „Zopakujeme vám na přání pořadatele vánoční koncert. Tak šťastné a veselé," hlásí Jarda Svobody, šéf Trabandu. „Nikdo mi to neuvěří, že jsem spatřil světlo světa v hořícím keři," zpívá. Kontrast tub s až cirkusovou trubkou je zajímavý. Zní hity Černý pasažér, Na lavičce v parku, i koleda, Jarda nám přeje: „Ať vám pěkně nasněží." Na závěr host Evžen Kredenc. „S tubama to byl fór tak na čtyři písničky," váhá Petr. Pořadatel Michal Hanzl i zvukař Jiří Zámečník „oponují". „Bylo to nápadité, dokonalé, už jsem se v práci dlouho tak nebavil. Každá nota měla smysl, je-li muzikant instrumentálně zdatný, může si dovolit víc. Rád jim třeba i udělám koncert," tvrdí Jiří.

Stejné jako loni je „skandální" brněnské dívčí rapové duo Čokovoko. Svléká jedny šaty za druhými, „do konce to zas nedotahují." Stejné hity i drsná přímočarost, ale dámy, chce to už i nové písničky! Nebo příště alespoň vynadejte redaktorovi v rapové písni.

Lachtani zazářili

I druhý den festivalu, v sobotu, je pořádné vedro. Navíc jsem líný a nestíhám. „Lachtani? Výborní. Když budou chtít, pozvu je i za rok," chválí pořadatel hru Lachtaního divadla Červená Karkulka. „Herci mají skvěle odkoukané pohyby i gesta lachtanů, jak skákali, bylo výborný," je spokojen i zvukař Jiří. „Jsou vtipní, mají to domyšlený."

Alternativní písničkář Václavek přijíždí se sádrou, hraje proto „jen" na akustickou kytaru, krabičky k elektrické by „neušlapal". Hraje na přání, sní víc než dřív, hudba je klidná, uspává. No a texty, to je čistá poezie,

Ukrajinské duo Zapaska, ona (kytara, elektronika) a on (harmonika, lidové nástroje, zpěv, tanec…) je pro nás něco nového. Poklidná hudba, občas i rap, sóla na harmoniku, texty asi bojovné i vtipné, ale kdo tu umí ukrajinsky?!

„Dobré jídlo vaří zamilovaný kuchař, dobré jídlo přinese zamilovaná číšnice. To je o ní," ohlašují jednu z písní na malém pódiu u vchodu do areálu. Nato hrají veselou houpavou o trpaslíčcích. „Stejně dobří by byli se silnějšími bicími na velkém pódiu," tvrdí Šina, zpěvačka slovenské skupiny Longital, která se Zapaskou hrává po ČR i SR.

Dva kabarety

S kapelou Střídmí klusáci v kulisách višní, salónním bigbítem spjatým s divadlem Bufet, přichází překvapení pro autora tohoto článku. Střídají jazyky, zní němčina, slovenština, španělština. Zpěvák Jakub je rozený šoumen. „Ať jste slečna nebo paní, pomůžem vám s vysvlékáním," slibuje kapela publiku. Rád bych si koupil jejich CD, ale „Právě ho natáčíme," prozrazuje kvartet v zákulisí.

Po kabaretu další kabaret, i duo David Noll a Lenka Vychodilová, skladatel hitů divadlo Sklep a sklepní zpěvačka a herečka, kterou najdete na webu jako Lemuru Lepou. Vyšlo na ně velké vedro, slunce na pódium praží jak divé, ti dva se snaží. Ona recituje i zpívá, také básně-příběhy Emanuela Frynty. Je legrace, ale ne pro všechny. „Nás zoufale nebavila paní Lenka. Byla nevtipná," stěžuje si Lenka (34) z Ústí na zpěvačku. Na tu, která ve finále vystoupení slibovala: „Jestli mě namíchneš, pošlu ti fakturu…"

Naopak si Lenka s kamarádkou Janou pochvalují koncert Fru Fru, world music rockovou kapelu z Brna. Čtyřka zpěváka Bartoše ale v sobotu je hlučnější než jindy. A fotky nemám, právě jsem dělal aktuální rozhovor s All Star Refjúdží Bandem.

Ach ano, tahle pražská kapela složená z Čechů i z utečenců z různých zemí, kterou spojuje působiště, pražské Divadlo Archa. Jsou nářez! Jako „studijní materiál" k té báječně hudebně univerzální mezinárodní partě šestnácti lidí doporučuji obě jejich CD, novinku „Who Eats Dogs?" (Kdo žere psy?), ze které většinou písniček Kořen slyšel.

Zkuste i jejich předchozí CD „Spasm!", na které je třeba i originálně zahraná česká hymna. Na nové desce mají šestnáct písní, napoprvé mě tu zaujala „Zůstaň tady", na kterou už je i klip. Švýcar Philipp zpívá, že je zde už 15 let, ale že ho to tu nebaví, ty tunely, špína a zdražování piva. A že odejde. Ostatní včetně zpěvačky Jing Lu odpovídají: „Zůstaň tady, kam spěcháš? Přece nás tu nenecháš?!"

Šanson, klezmer, rap

Z pódia při koncertu All Stars zní rap, klezmer, šanson a dokonce jódlování, budou-li hrát blízko, nepropásněte je! Ta hudba svádí k tanci, nakazí dobrou náladou, v klidu nenechá!Duo Longital (SR) už hraje za tmy. On v silném finále jedné písně kouzlí smyčcem na kytaru působivé sólo, oba zpívají, na Šina třeba i hází do vzduchu barevné šátky při písni A to je všetko. „Píseň Na mori věnujeme všem, kteří se dnes namočili v této nádherné říčce, co tu teče okolo," (Labe) pravil on. Okusil také tu slast?

DVA a diskotéka

Finále patří, podobně jako loni po setmění, diskotéce dua DVA. Jejich indie etno folk umí gradovat, zpěvačka na jevišti živě u nás nemá konkurenci ve zpěvu ni v pohybech. Styl DVA je stále hutnější, kdo netančil, nebyl Čech.

Ale hlavně, síla DVA byla tentokrát v živě animované projekci slečny, která si říká DJ Kuťa. Můžete ji pamatovat jako jedinou dívku tria MidiLidi. To, jak živě v projekci v přímém přenose ilustruje písničky na plátně za kapelou, je zážitek. Koukat jí pod prsty je radost, zjistíte, „jak se to dělá". „Hráváme v klubech, na festivalech jen kde nám projekci umožní. Baví mě," řekla.

Přesto mám z DVA rozpaky. Nepřidat dva tři kousky, viděl bych víc z koncertu kapely Zrní. Takto mi ale jejich první song zněl do zad až cestou na vlak. Proklatě! A ještě reflexe: „V pátek mě asi nejvíc bavil Neočekávaný dýchánek. Ti byli super, na ty jsem se těšila. Dobře se na ně paří. A zajímaví byli i Trabandi. Sice tam chyběla kytara, ale byla to víc dechovka a zahráli pěkné hity," dodala ještě Tereza (25) z Ústí.