V devatenácti letech se mladému fotografovi Václavu Zajíčkovi z Litvínova podařilo uspořádat svou první výstavu s názvem Úhel pohledu. Představuje na ní soubor více než dvaceti fotografií, na kterých jsou zachycena témata jako je pouliční život, příroda krásná i zničená, budovy či hra se světlem na vodní hladině.

„Vybíral jsem takto naprosto záměrně. Nechtěl jsem, aby se jednalo o ucelený soubor. Chtěl jsem vytvořit průřez celou mou tvorbou, ve kterém by se každá fotografie lišila od té další,“ vysvětlil Zajíček volbu snímků. Výběr přitom pro něj nebyl úplně snadný – nafotil již stovky záběrů. Jako vodítko mu nakonec posloužil úspěch a ohlas, který fotografie získaly jak v soutěžích, kterých se s nimi zúčastnil, tak i od lidí na sociálních sítích.

Výstava bude až do září k vidění v prostorách Městské knihovny Litvínov. Ta je začínajícím místním autorům vždy otevřena. „Podpora mladých umělců je velmi důležitá. Když mají kde prezentovat svoji práci, je to dobře. Knihovna je pro to ideálním místem,“ řekla tamní ředitelka Marcela Gűttnerová. Za možnost vystavovat v knihovně se nic neplatí. Zájemci se tak musí jen informovat o možnostech a domluvit si termín. S tím to někdy bývá složitější, protože zájem je velký a termíny bývají zamluvené i rok dopředu.

Vernisáž výstavy Václava Zajíčka proběhla ve čtvrtek 13. července a cestu si na ni našlo kolem padesátky lidí, včetně známého litvínovského fotografa přírody Františka Haaseho. „Je to rozhodně skvělý pocit, vidět, že umění lidi zajímá a že je moje tvorba baví. Na druhou stranu jsem z toho ale hodně nervozní. Vzhledem k tomu, že je to má první výstava, ohlasy můžou být různé,“ přiznal Deníku během slavnostního zahájení výstavy Zajíček, který se lehce obával přísného hodnocení a kritiky.


Jeho obavy byly pochopitelné, ale z návštěvníků vernisáže prýštilo nadšení. „Nejvíce oceňuji fotografie, na kterých Vašek používá dlouhý čas a jsou na nich vidět například linie pohybujících se aut či metra,“ řekl návštěvník Tomáš Neumann. Ten se dále svěřil, že tvorbu Zajíčka sleduje již od jeho úplných začátků, kdy ještě fotografie pořizoval na mobilní telefon. Fandí mu, protože se mu líbí jeho osobitý styl i verva, se kterou se do tvoření pustil. Na vernisáži samozřejmě nemohla chybět ani Zajíčkova maminka Irena, která mu pomáhala s organizací. „Jsem na něj pyšná. Jeho fotografie se mi moc líbí. Už od začátku jsme ho ve všem podporovali a budeme samozřejmě i nadále,“ řekla.

Sotva jednu výstavu zahájil, přemýšlí už mladý umělec nad další. „Mám nával dalších nových fotek, které právě připravuju a rád bych je v budoucnu prezentoval,“ potvrdil. Prozradil, že v hlavě se mu rýsuje nápad na výstavu, která by tentokrát měla mít příběh a měla by se jmenovat Friends neboli přátelé. Rád by na ní představil zhruba patnáctku fotografií lidí, kteří jsou mu v životě blízcí. Soubor by měl být připraven na konci léta.