Brooklynská zpěvačka Shilpa Ray, hrající na harmonium, má indické kořeny i výrazný hlas. „Její hudba je přirovnávána k Blondie, styl zpěvu k Patti Smith, Elle Fitzgerald či Nicku Caveovi. Ostatně, na jeho koncertech sólově hraje a zpívá vokály," řekl Deníku Tomáš Petermann, mluvčí Hraničáře.

Zpěvačka se s Cavem a dalšími umělci podílela na albu písní hrdlořezů „Son of Roguer Gallery, Pirate ballad, Sea Song & Chanteys" (2013).

Slečna od harmonia

„Její mocný hlas a osobité písně ukazují, že se i v čase nespočtu více či méně tuctových písničkářek občas objeví jedna, která ač nemá potřebu odpovídat na módní poptávku svou výjimečností dokáže vzbudit nadšení. Dlouho jsem do žádné kapely nevstoupila a hrála potajmu, třeba zavřená na WC. Mí rodiče mě v tom jako teenagera nepodporovali," dost nerada vzpomíná Shilpa Ray.

Bylo to brutální

Když se na vysoké snažila vstoupit do nějaké skupiny, narážela stále na dogma, jaké je být ženou v kapele.

„Bylo to dost brutální. Nejen že jsem žena, ale že jsem divná, ne ve stereotypním slova smyslu, ale spíš: ona je z jiného etnika, má divný hlas a má zvláštní nástroj. Oni chtěli být jen pankáči, hrát tři akordy a to je všechno," přiblížil originální zpěvačku Český rozhlas.

Please The Trees se vracejí

Zajímavé, kreativní a jedinečné je rockové trio Please The Trees (PTT) zpěváka, kytaristy a autora hudby Vaška Havelky. Koncertuje se sborem seniorek Elpida, Ústí si PTT pamatuje z dávných festivalů Compostella na hradě Střekov i z klubu Mumie. Ten měli původně v květnu 2015 uzavírat.

Vracejí se ale až teď, co předkapela zpěvačky Shilpy Ray (USA), severu představí své album „Carp" (Starcastic, září 2015) i 28. listopadu v klubu Le Garage Noir v Děčíně. V mini rozhovoru odpovídal Deníku Václav Havelka.

Jak zajímavá byla zkušenost hrát s duem Two Gallants (USA)?
Two Gallants nám nabídli jet s nimi část jejich evropského turné. Hráli jsme spolu v Praze, Grazu, Zagrebu, Bělehradu. Koncert v Bukurešti nám ale zrušili kvůli nepokojům, demonstracím po tom, co tam uhořelo několik desítek lidí v ilegálním klubu. Velmi nás překvapilo, jak mile se k nám duo chovalo. Byli jsme připraveni na minimální prostor a v zázemí pozici předkapely, víc jsme nečekali. Ale sdíleli s námi šatnu, jídlo, pití a vyjadřovali radost ze společných koncertů. Hned po druhém říkali, jaká je škoda, že s nima nejedeme turné celé, jak to dobře funguje. Stejně reagovali návštěvníci koncertů a promotéři. Stalo se i, že lidi odcházeli po nás s tím, že to bylo skvělý, ale že Galáni je nebaví. To potěší.

V čem to bylo osvěžující a pestré a v čem zavazující a těžké?
Takováhle zkušenost je vždycky osvěžující a záleží, co od toho kdo čeká. My k takovým nabídkám přistupujeme s pokorou a nic neočekáváme.

A jak důležité to hraní bylo pro budoucnost Please The Trees?
Všichni promotéři nás zvou zpátky a stejně tak Two Gallants. Pokud to vyjde, rádi bysme s nimi odehráli další koncerty už v květnu během dalšího turné v Americe.

V čem jste si blízcí? Máš i nějaký jejich postřehy, reakce?
Hudebně mě moc nebaví, ale jsou to fajn chlápci.

A reakce médií?
Všechny recenze jsou velmi pozitivní.

Máte za sebou koncert se Shilpou Ray. Jaké to bylo v Brně?
V Kabinetu múz, kde koncert byl, to máme rádi, dobře se tam hraje, rádi se vracíme. Vystupovat se Shilpou byla radost, ale na můj vkus holka na živo moc tlačí na pilu. Nic to ale nemění na tom, že je výjimečná, o čemž svědčí i fakt, že má v kapele lidi z Psychic TV. Do toho mezi její obdivovatele patří Nick Cave a tak dále. Je to záruka kvality.

Čím je zajímavá? Jak jiná je než zpěvačky, které známe?
Mimo to, že krásně zpívá a doprovází se na harmonium, jsou to její texty plné podvratného humoru, v nichž mimo jiné reflektuje svoje feministické a anti rasistické postoje.