Festival dřeva, největší dřevorubecká akce na severu Čech, láká na zručné muže s motorovou pilou i sekerou a ukázky techniky. Zve také na to nej z hudby, celý koncert populární skupiny Čechomor. Více o ní v rozhovoru s Karlem Holasem (housle, zpěv) z Čechomoru.

V listopadu začne Čechomoru nové turné. Co si pro něj chystáte? Už uslyšíme novinky i na Festivalu dřeva v Ústí?
Naši druhou část letošního „Čechomor Kooperativa tour 2014" budeme ladit vánočně, ale v sobotu ještě uslyšíte písně z našeho nevánočního repertoáru.

Nebojte se, sníme dál

Hráli jste s Jazem Colemanem a s Jarkem Nohavicou ve filmu Rok Ďábla, vaše zámecké desky mluvili Bára Hrzánová i Miroslav Vladyka, hráváte s osobnostmi světové hudby, které vám alba i produkují. I Českem se proháníte na turné na lokomotivě, jak ale vypadá zatím nesplněný sen Čechomoru? Prozradíte?
Všechny věci, které jsme doposud udělali, jsme si vysnili, vymysleli nebo nám samy přišly do cesty, takže nesplněný sen Čechomor zatím nemá. Ale nebojte se, sníme dál o všem možném i nemožném a určitě se nám to všechno opět splní a snad tím uděláme radost i všem, kdo nás poslouchají…

Jak se chystáte na turné? Jak moc jím už nyní žijete, čím bude speciální oproti jindy?
Přesně teď je ta chvíle, kdy se vše dolaďuje a žijeme přípravami na vánoční turné. Připravujeme vše potřebné, od světel až po písničky.

Mnohé osobnosti přiznávají: Dál máme trému, ta snad nikdy nezmizí. Má to Čechomor stejné?
Já osobně trému nemám, ale samozřejmě prožívám stavy napětí a velkých očekávání, jak bude koncert probíhat. V každém sále je to jiné a já se takovým pocitům příjemného napětí nebráním.

Když jste hráli v Letním kině v Ústí minule, vaším stálým hostem byla Lenka Dusilová. A ve finále jedné z písní si s ní dal František Černý pěknou hubičku. Přiveze Čechomor opět i do Ústí fešnou slečnu k zulíbání? A též nám zazpívá?
Tentokrát přijedeme bez zpěvačky.

Vaše „nedávné" koncertní nahrávky, záznamy na CD i DVD, vás zavedly na Krumlovský festival i do Národního divadla. Jak mystická a zajímavá místa to pro vás byla, či dál jsou?
Obě místa jsou krásná. Zahrát si v Národním divadle bylo úžasné, v Pivovarské zahradě v Českém Krumlově koncertujeme pravidelně.
Byli jsme rádi, že jsme mohli loňským koncertem, uspořádaným právě v tomto nádherném prostředí, oslavit 25 let existence Čechomoru. CD a DVD, které jsme v Českém Krumlově a před lety v Národním divadle točili, jsou pro nás vzácné i díky skvělým hostům, kteří na nich s námi spolupracovali.

Na albu pracujeme

Vaše zatím poslední řadové album Místečko vyšlo v roce 2011. Schyluje už se k dalšímu? Nebo „je ještě čas?"
Ano, už pracujeme na novém albu.

Je pro vás běžné hrát na Festivalech dřeva? Je zajímavé vidět mistry svého oboru, dřevorubce, co umějí se sekerami a pilami?
Dřevo a práce se dřevem mne fascinuje. Obdivuji každého, koho baví jeho práce a perfektně ji ovládá a když je ještě na co se dívat a v případě dřeva i přivonět, je to přímo skvělé.

Do Letního kina v Ústí se odhadem vejde až deset tisíc lidí, je-li narváno. Jakým návštěvnostním rekordem se může pochlubit Čechomor? Kolika lidem najednou jste živě hráli?
Zažili jsme i koncerty, na které přišlo kolem sedmnácti tisíc lidí a bylo to úžasné. Na všechny fanoušky se pokaždé těšíme a každý koncert si užíváme, ať přijde tisíc, deset nebo dvacet tisíc lidí …

Váš koncert bude pro návštěvníky zdarma. Jak často se něco takového v případě Čechomoru děje? A čeká nás přesto plnohodnotné vystoupení, koncert hodinu a půl minimálně?
V ústeckém Letním kině zahrajeme samozřejmě plnohodnotný koncert. Těšíme se za vámi do Ústí a všechny do kina srdečně zveme.